Obróbka metali to zróżnicowane procesy techniczne, dzięki którym zmieniane są cechy fizyczne i chemiczne oraz kształty materiału. Metody obróbki dzielimy na: skrawanie, obróbkę plastyczną, chemiczną, cieplną i cieplno-chemiczną. Pozwalają one na uzyskanie pożądanych efektów, kształtów i parametrów. To właśnie obróbka daje tak ogromne możliwości zastosowania metali.

Krótko o gięciu blachy

Wśród metod zakwalifikowanych do plastycznej obróbki metalu znajdziemy gięcie blachy. Najprościej mówiąc, jest to proces techniczny polegający na odkształceniu materiału – trwała zmiana krzywizny przy jednoczesnym braku zmiany wymiarów poprzecznych blachy. Wykonuje się je po wycięciu odpowiedniej wielkości elementów. Ten rodzaj ingerencji w materiał przygotowuje do dalszej obróbki – wygładzania powierzchni i malowania.

Na gięcie blachy składają się następujące etapy: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i dotłaczanie. Podczas procesu wykonuje się czynności takie jak zwijanie, wyginanie, skręcanie, profilowanie oraz prostowanie. Wykonuje się go na zimno lub na ciepło – w zależności od grubości materiału. Istnieje kilka metod gięcia blachy. Gięcie na prasach krawędziowych jest najpopularniejszą z nich i wykonuje się za jego pośrednictwem różnego rodzaju blachy. Gięcie za pomocą walców pozwala uzyskać specjalistyczne rury i zbiorniki, a gięcie przy użyciu walców służy do produkcji rur, kształtowników, i taśm blachy. Nowoczesne maszyny sterowane są numerycznie CNC, dzięki czemu uzyskać można najrozmaitsze kształty oraz powtarzalność elementów.

Kiedy stosuje się gięcie blachy?

U firm zajmujących się gięciem blachy można zamówić praktycznie każdy kształt elementów – wystarczy dostarczyć specyfikację. Gięte blachy wykorzystywane są w wielu konstrukcjach przez różnorodne branże, ponieważ blacha jest materiałem odpornym i trwałym.

Gięcie blachy stosuje się, by uzyskać materiał do pokrycia dachów – w domach jednorodzinnych najczęściej kładziona jest blachodachówka, a w budynkach gospodarczych i garażach, a także w fabrykach i magazynach przemysłowych – blacha trapezowa. Z giętej blachy wykonuje się również samodzielne konstrukcje takie jak przystanki, wiaty, komórki oraz niewielkie zadaszenia. W budownictwie gięte blaszane elementy to także rynny, rury spustowe, bariery przeciwśniegowe, okapniki, wiatrownice czy parapety. Opierają się na nich również konstrukcje drzwi i okien.

Gięcie blach to także proces nieoceniony dla zakładów przemysłowych, które dzięki takim materiałom tworzą linie produkcyjne, zbiorniki czy elementy maszyn. Znajduje zastosowanie w produkcji samochodów, pociągów i innych pojazdów, a także w tworzeniu sprzętów domowego użytku.

Gięcie blach warto stosować zawsze, gdy chce się wykorzystać w swoich konstrukcjach trwałe elementy blaszane wyprofilowane w konkretny sposób – dzisiejsza technika umożliwia realizację nawet skomplikowanych kształtów.