Ścianki działowe przy pomocy odpowiednich narzędzi niezbędnych podczas murowania ścian jest w stanie postawić każdy. Trudniej jest z nośnymi, od których zależy, czy budynek wytrzyma obciążenia. Budowa takich ścian przebiega nieco inaczej niż zwykłych murów.

Ściany nośne to te, które utrzymują całą konstrukcję budynku. Na nich opierają się stropy. Do przebudowywania czy przenoszenia ścian nośnych trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Jeśli przez nieprzemyślane działanie mur nie wytrzyma, ryzykujemy nie tylko własne bezpieczeństwo, ale też sąsiadów z góry i z dołu. Jeśli w takiej niewprawnie postawionej ścianie zamontowany jest balkon, niebezpieczeństwo grozi również przechodniom.

Budowa lub rozebranie ściany

Dlatego pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić przed planowanym remontem, jest ocenienie planu budynku pod kątem występowania ścian nośnych i działowych. To zadanie nawet na czas przed kupnem domu. Jeśli przyszli lokatorzy marzą, by stworzyć otwartą kuchnię lub połączyć dwa pokoje, to właśnie do umiejscowienia ścian nośnych zależy, czy uda się to zrobić.

Również zlecając budowę domu lub zamawiając projekt watro pytać, które ściany będzie można z czasem usunąć lub przebudować. Najczęściej dokonywana w domach przebudowa to usuwanie ściany między kuchnią a salonem. Zwykle zostaje wtedy pozostawiony niski murek, który obudowuje się blatem.

Materiały i narzędzia niezbędne do murowania

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia budowy dodatkowych murów w miejscach, w których ich wcześniej nie było. W większości bloków postawienie nowej ścianki we wnętrzu nie powinno być problemem. Jednak już w starych kamienicach i budynkach jednorodzinnych lepiej poradzić się konstruktora, który oceni, czy strop i podłoga wytrzymają dodatkowe obciążenie. Szczególnie dotyczy to poddaszy i mieszkań z drewnianą konstrukcją podłogi. Fachowiec może też pomóc w doborze narzędzi do murowania ścian.

Warto dobrze dobrać zresztą nie tylko narzędzia do stawiania ścian konstrukcyjnych czy działowych, ale też materiały, z jakich mają one zostać wykonane. Zbyt ciężkie mogą zagrozić całej konstrukcji, jednak w mniej gęstych rodzajach betonu trudno będzie później wiercić dziury. W pomieszczeniach takich, jak kuchnie, może to znacznie utrudnić życie, uniemożliwiając montaż szafek i blatów. Dlatego również materiał, z jakiego ma zostać wykonana ściana, warto dobrze przemyśleć.

Jakie narzędzia do murowania ścian konstrukcyjnych i działowych?

Osobie mającej wprawę w pracach budowlanych wzniesienie ścianki działowej z pustaków powinno przyjść z łatwością. Potrzebny do tego sprzęt nie różni się zbytnio od tego, który wykorzystuje się do prac przy ścianach konstrukcyjnych. Sprawdź, jakie są narzędzia niezbędne podczas murowania ścian konstrukcyjnych i działowych, by nic nie zaskoczyło Cię podczas remontu.

Wiele narzędzi potrzebnych do murowania ścian konstrukcyjnych czy działowych nie zmieniło się od setek lat – nadal przyda Ci się zwykła kielnia czy sznurek murarski, jakich na budowie używali nasi dziadkowie. Inne urządzenia, jak poziomice, uległy unowocześnieniu. Poza laserowymi istnieją też aplikacje, dzięki którym urządzenie poziomujące masz w telefonie.