Plusy i minusy korzystania z energii geotermalnej
Obecnie coraz popularniejszym źródłem odnawialnej energii elektrycznej jest… Ziemia. Dokładnie tak – każdy doskonale zdaje sobie sprawę, iż pod jej powierzchnią znajduje się wypełnione magmą jądro, które generuje mnóstwo ciepła – jest o wiele gorętsze, niż inne znane nam źródła ciepła, a zatem ma możliwość wytworzenia o wiele większych ilości energii – zakładając, iż uda nam się do niego dostać.
Obecne postępy technologiczne sprawiły, iż ludziom łatwiej jest zbliżyć się do jądra na tyle, by w efektywny sposób czerpać z niej ciepło i konwertować je na energię niezbędną do ogrzewania i ochładzania domów (obecnie jest to główne zastosowanie tego źródła). Czy energia geotermalna zasługuje jednak na naszą uwagę?
Zalety energii geotermalnej
Z ekologicznego punktu widzenia – jak najbardziej tak. Decydując się na energię geotermalną wybieramy jednocześnie źródło odnawialne, które nigdy się nie wyczerpie, a przy korzystaniu z którego nie są emitowane żadne substancje szkodzące nam czy też planecie. Otóż to, korzystanie z energii geotermalnej w znacznym stopniu redukuje ilość zanieczyszczeń dostających się do powietrza – w jego wyniku nie jest produkowany węgiel w jakiejkolwiek postaci.
Warto wspomnieć, iż energia pobierana z ziemi jest stała – w przeciwieństwie do kolektorów, które działają wtedy, gdy świeci słońce czy wiatraków funkcjonujących jedynie w wietrzne dni, instalacje geotermalne czerpią energię z ziemi 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz.
Główną zaletą energii geotermalnej jest fakt, iż jesteśmy na niej w stanie oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Mimo, iż koszt instalacji może być bardzo wysoki, na przestrzeni lat jest w stanie się zwrócić – i to w dość szybkim tempie. W końcu dzięki tego typu instalacji mamy szansę zaoszczędzić nawet 80% pieniędzy na ogrzewaniu domu i wody. Zakłada się, iż budując dom z przyłączoną do niego instalacją geotermalną, jej cena zwraca się na przestrzeni 10 lat. Oczywiście zależy to również od tego, ile zdecydujemy się zainwestować w odpowiednie urządzenia.
Wady energii geotermalnej
Niestety, używanie energii geotermalnej ma swoje wady. Największą z nich jest cena – jako że instalacje umożliwiające pobieranie energii z ziemi są wciąż dość dużą nowością na rynku, zdecydowanie się na nie wiąże się z koniecznością wydania pokaźnych sum pieniędzy, które wydają się ogromne w porównaniu chociażby do kolektorów. Naturalnie rzecz biorąc wraz z rozwojem technologii i upowszechnianiem się energii geotermalnej ceny instalacji będą mniejsze, jednakże obecnie jest to źródło energii, na które nie każdy jest sobie w stanie pozwolić.
Kolejną wadą energii geotermalnej jest fakt, iż sama w sobie nie jest niezależna. Oznacza to, iż chcąc pozyskiwać energię z ziemi, musimy w jakiś sposób zasilać pompę (instalację) służącą do tego celu. Nie możemy zatem całkowicie zrezygnować z usług zewnętrznych firm, przynajmniej w początkowym okresie działania instalacji (później będzie bowiem w stanie samoczynnie się zasilać).
Oczywiście instalacja umożliwiająca pobieranie energii właśnie w ten sposób wymaga od nas posiadania dużej ilości miejsca – jako że rury są rozkładane poziomo (aczkolwiek za dodatkową ceną można je zrobić w pionie), nasza działka musi być odpowiednio duża, byśmy byli w stanie je zainstalować. Warto wspomnieć, iż nie w każdym miejscu można zainstalować moduł geotermalny – wszystko zależy zatem od profilu działki, ale też od ilości pieniędzy, jakie chcemy w to zainwestować.
Podsumowanie
Przed zdecydowaniem się na kosztowną inwestycję, jaką jest montaż instalacji geotermalnej, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Czy tak naprawdę chcemy poświęcać tak dużo pieniędzy na właśnie ten sposób pozyskiwania energii? Czy nasza działka spełnia podstawowe jego wymogi i czy tak naprawdę nie chcemy z całością nieco poczekać, aż wszystko nieco stanieje i stanie się jeszcze efektywniejsze? Na te wszystkie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Dodaj komentarz