Reduktor jest podstawowym elementem wyposażenia każdej butli gazowej, niezależnie od jej pojemności. Stosuje się go zawsze wtedy, gdy planujemy zasilać jakiś odbiornik – na przykład kuchenkę czy bojler – gazem płynnym magazynowanym w butli ciśnieniowej. Dotyczy to zarówno butli napełnionych propanem, jak i mieszaniną propanu i butanu. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest reduktor butli gazowej, jaką pełni funkcję i jaki reduktor wybrać na własne potrzeby.

Reduktor butli gazowej: do czego służy?

Reduktor to charakterystyczny element montowany na butli gazowej, którego zadaniem jest – zgodnie z nazwą – redukcja gazu znajdującego się w fazie ciekłej do fazy lotnej. Dzięki temu zabiegowi można zasilić gazem płynnym dowolny przystosowany do tego odbiornik. Najczęściej jest to:

 • Kuchenka gazowa;
 • Maszynka do gotowania;
 • Gazowa płyta grzewcza;
 • Bojler do podgrzewania ciepłej wody użytkowej;
 • Piecyk gazowy;
 • System grzewczy stosowany np. w kamperach czy przyczepach kempingowych;

Porada eksperta:

Bez reduktora nie jesteśmy w stanie zasilić gazem żadnego odbiornika, stąd stanowi on niezbędny element przyłączeniowy butli wypełnionej gazem płynnym.

Warto również wiedzieć, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje reduktorów gazu. Są to:

 1. Reduktor 1-go stopnia – taki reduktor stosuje się bezpośrednio w zaworze butli wypełnionej gazem płynnym. Jego zadaniem jest przeprowadzenie pierwszej redukcji gazu do wartości ciśnienia między 0,5 a 2 bara.
 2. Reduktor 2-go stopnia– stosujemy go zawsze wtedy, gdy ciśnienie wytwarzane przez pierwszy reduktor jest niewystarczające dla zasilenia konkretnego odbiornika, przez co nie ma możliwości skorzystania z gazu zmagazynowanego w butli.

Porada eksperta:

Jeśli nie wiesz, jakiego reduktora potrzebujesz, to zapytaj o to zaufanego instalatora lub specjalistę sklepu, w którym planujesz zakup tego elementu.

Przykłady zastosowania reduktora gazu płynnego

Reduktor butli gazowej jest elementem, z którym ma lub będzie mieć do czynienia każda osoba korzystająca z gazu płynnego czy to w domu, w firmie, w gospodarstwie, na kempingu etc.

Przykładowymi zastosowaniami reduktora są:

 • Redukowanie gazu na potrzeby zasilania kuchenki/płyty grzewczej– w wielu gospodarstwach domowych korzysta się z tradycyjnej kuchenki czy płyty gazowej do gotowania (coraz popularniejsze są nowoczesne płyty typu „gaz na szkle”). Jeśli budynek nie jest podłączony do sieci gazowej, to odbiornik można zasilić gazem płynnym z butli (po zastosowaniu odpowiednich dysz). Butlę podłączamy do kuchenki/płyty wężem elastycznym za pośrednictwem reduktora.
 • Zasilanie piecyka gazowego– takie piecyki stosuje się czy to w celu dogrzewania pomieszczeń, czy kampera/przyczepy kempingowej. Źródłem zasilania jest gaz płynny magazynowany w butli. Aby go wykorzystać potrzebujemy reduktora.
 • Grillowanie– coraz popularniejsze grille gazowe szybko wypierają te węglowe, ponieważ są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Zasila się je gazem płynnym z butli, co także wymaga zastosowania reduktora.
 • Zasilanie bojlera lub przepływowego podgrzewacza wody– oba urządzenia stosuje się nie tylko w domach, ale też w warsztatach, obiektach przemysłowych czy coraz częściej na kempingach. Podgrzewanie wody energią ze spalania gazu płynnego jest i ekonomiczne, i ekologiczne. Do tego celu również potrzebujemy reduktora, który zapewni fazę lotną do zasilania bojlera czy przepływowego podgrzewacza wody.

Gdzie kupisz reduktor do butli gazowej?

Takie reduktory są dostępne w sklepach instalacyjnych czy w marketach budowlanych, natomiast najwygodniej i najszybciej (a często też najtaniej) będzie zaopatrzyć się w ten element w sklepie internetowym.

Porada eksperta:

Przy wyborze reduktora zwróć uwagę na jego rozmiar – musi być kompatybilny z przyłączem na butli gazowej.

Tutaj sprawdzonym adresem jest sklep online marki SORBEX, w którego ofercie znajdziesz reduktory 1-go i 2-go stopnia, w wielu rozmiarach (możliwość dopasowania do dowolnej butli), jak i modele wyposażone w praktyczny manometr. Dostępne reduktory sprawdź na https://sorbex.pl/sklep/35-reduktory-gazu-plynnego.