Podczas rozmaitych prac montażowych związanych z branżą remontowo-budowlaną fachowcy muszą radzić sobie z różnymi typami materiałów. Trzeba pamiętać o tym, że każde ze stosowanych rozwiązań ma swoją specyfikę, a ta determinuje chociażby zasady, jakimi należy się kierować w kontekście mocowania do określonej powierzchni chociażby elementów wykończenia. Chodzi między innymi o płyty gipsowo-kartonowe, które aktualnie są wykorzystywane podczas prac budowlanych na naprawdę dużą skalę. Warto więc stawiać na rozwiązania, które sprawdzają się w takich sytuacjach. Kołki do regipsów trzeba w tym kontekście wskazać, albowiem bez nich nie ma mowy o tym, by móc posługiwać się wspomnianymi płytami w należyty sposób.

Rodzaje oraz specyfika kołków regipsowych

Z uwagi na specyfikę podłoża nie należy stosować wobec płyt GK zamocowań innego rodzaju, ponieważ nie będą one odpowiednio osadzone w powierzchni roboczej, a ponadto mogą ją uszkodzić w sposób, który uniemożliwi lub utrudni jej użytkowanie. Dlatego właśnie lepiej jest sięgać po kołki do karton gipsu, jakie są oferowane przez profesjonalne sklepy oraz hurtownie z artykułami metalowymi. Jedną z nich jest e-Armet.pl, którego pracownik mówi więcej o tych rozwiązaniach. – Tego rodzaju kołki do regipsów można mocować elementy nie tylko do powierzchni z płyt GK, ale także do tych wykonanych z pustaków powietrznych. Zazwyczaj mamy tu na myśli średnie obciążenia – wyjaśnia ekspert.

Trzeba powiedzieć również o tym, jakiego rodzaju typy kołków są aktualnie oferowane w sprzedaży. Rynek jest pod tym względem dość sztywno podzielony i widać to na przykładzie asortymentu e-Armet. Powszechnie stosowane są dwa podstawowe rodzaje kołków do płyt GK – są to warianty Molly krzyżakowe oraz Molly z hakami . W zależności od specyfiki realizowanych zadań ekipy sięgają po jedno lub drugie rozwiązanie. Pierwszy rodzaj ma budowę i funkcje zbliżone do tradycyjnej śruby, a krzyżakowe gniazdo pozwala dokręcać element za pomocą śrubokrętów lub wkrętarki z odpowiednim bitem. Drugi rodzaj posiada dodatkowy hak, dzięki czemu można wieszać na nim elementy, które tego wymagają.

Montaż kołków do regipsów i ogólne cechy rozwiązania

Warto wspomnieć o ogólnej specyfice konstrukcji rozwiązań, które są w tym momencie przybliżane Czytelnikom. Generalnie najlepsze kołki rozporowe do karton gipsu jakie można znaleźć w sprzedaży są wykonane ze stali, co przekłada się na ich wysoką odporność na obciążenia i ogólną wytrzymałość. Bardzo istotne jest, aby sięgać po warianty kołków z powłoką zapobiegającą występowaniu korozji. Producenci stosują w tym celu specjalną powłokę cynkową chromianową, jaka bardzo efektywnie zabezpiecza elementy przed pojawianiem się na nich rdzy. Jest to szczególnie pożądane w przypadku miejsc, w których istnieje duże ryzyko pojawienia się wilgoci lub innych czynników korozyjnych.

Oczywiście fachowcy, którzy wykorzystują kołki do regipsów na co dzień znają dokładnie ich techniczną specyfikację. Zazwyczaj wynika z nich, że tego rodzaju kołek zda egzamin nie tylko w odniesieniu do płyt GK, ale także wspomnianych pustaków powietrznych, jak również płyt wiórowych. Warto dodać, że bez trudu można nabyć kołki o różnych średnicach i długościach łączników, a także o różnych długościach korpusu. Pozwala to dobrać rozwiązania najwłaściwsze z punktu widzenia konkretnych prac prowadzonych w danej lokalizacji. Ponadto można dodać, że kołki Molly posiadają formę tulei z kołnierzem. Specjalne nacięcia rozpierają się w trakcie osadzania kołków, co skutkuje powstaniem rozety, jaka dodatkowo przytrzymuje kołek od wewnętrznej strony.