Gładkie tynki wymagają z reguły dodatkowego wykończenia, czyli malowania lub tapetowania. Współcześnie stosowane farby nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów lub szkodliwych substancji lotnych. Już po jednokrotnym malowaniu dobrze kryją nawierzchnię. Kolory farb są bardziej odporne na blaknięcie, a pomalowane przez nie ściany na zabrudzenia. Dzięki różnym technikom nakładania farb można uzyskać ciekawe efekty np.:

  • zmianę proporcji pomieszczenia poprzez malowanie kontrastowych linii i pól, albo przez zastosowanie zmiennego natężenia kolorów np. od sufitu do podłogi,
  • ożywienie wnętrza poprzez bejcowanie, czyli nanoszenie farby o różnych odcieniach przy pomocy naturalnej gąbki.

Ściany można pokrywać również farbami strukturalnymi tworzącymi niewielkie wypukłości i nadającymi w ten sposób powierzchni trzeci wymiar oraz wzbogacając wnętrza o światłocień.
Oprócz malowania ściany można również pokryć tapetami, które mogą być winylowe, papierowe, materiałowe, na fizelinie, czy też natryskowe. Mogą przyjąć niepowtarzalny charakter, jeśli zostaną zaprojektowane przez uznanych artystów i wyprodukowane w limitowanej ilości, co odbije się jednak na ich cenie.

Na zniszczonych ścianach wskazane jest użycie tapet natryskowych, które są masą na bazie pigmentów, klejów i wypełniaczy (włókna celulozy, bawełny, wióry drewna). Nanosi się je na ścianę pistoletem malarskim lub ewentualnie pacą. W kuchniach i łazienkach należy stosować tapety natryskowe zawierające w swym składzie wodoodporne żywice, które dodatkowo zwiększają odporność na zadrapania i zabrudzenia.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są również fototapety, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ich wykonania mogą sprawiać wrażenie realistycznego widoku. Fototapety mogą również zwiększać optycznie wymiary pomieszczenia, np. przy wyklejeniu całej ściany scenerią urokliwego rynku starego miasta.