Czym tak naprawdę są balkony francuskie i jakie są ich zalety?
Balkony francuskie nie są popularne jedynie we Francji i wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma tego typu balkon w swoim mieszkaniu. Jest to znacznie tańsza opcja niż tradycyjny balkon, która zapewnia ochronę przed wypadnięciem i umożliwia pełne doświetlenie pomieszczenia. Co warto wiedzieć o balonie francuskim oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Czym tak naprawdę są balkony francuskie?
Balkon francuski składa się z przeszkleń o wydłużonej formie, niewielkiego parapetu zewnętrznego i balustrady zamykającej je na elewacji. Nie ma zatem w jego przypadku płyty balkonowej. Czasami balkon francuski ograniczony jest do drzwi balkonowych, ale zwykle jeszcze bardziej, gdyż do okien portfenetrowych lub filongów. Można zatem powiedzieć, że balkon francuski jest balustradą przymocowaną do elewacji budynku. Wówczas można liczyć na to, że widoki nie będą niczym zasłonięte, ale niemożliwe jest wyjście na balkon ze względu na brak wolnej przestrzeni. Za otwartość wnętrz na otoczenie i zapewnienie domownikom bezpieczeństwa trzeba przypłacić brakiem możliwości przebywania na balkonie. Coś zatem za coś. Decydując się na balkon francuski, można liczyć na pełne doświetlenie pomieszczenia, ale nie można go wykorzystać do celów rekreacyjnych. Pozostaje zatem upiększyć okno, inwestując w ozdobną balustradę. która będzie stanowić element dekoracyjny elewacji. Barierkę można ozdobić zgodnie ze swoimi preferencjami ulubionymi roślinami, co będzie stanowić miłą dla oka i oryginalną dekorację.
Jakie rośliny sprawdzą się w przypadku francuskiego balkonu?
Sama barierka balkonowa z pewnością nie wygląda zbyt stylowo, dlatego też warto nadać jej charakteru za pomocą roślin. Duże znaczenie przy ich wyborze będzie miało usytuowanie balkonu i jego wymiary. Barierka może bowiem mniej lub bardziej przylegać do okna. W przypadku niedużego parapetu niemożliwe jest ustawienie większych donic ogrodowych. Przy większym mamy już znacznie większe pole do popisu. Można wówczas nawet postawić duże doniczki z krzewami czy też z niedużymi drzewkami ozdobnymi. Zdarza się jedna tak, że do dyspozycji jest wyłącznie sama barierka bez parapetu. Wówczas można zawiesić na niej klasyczne kwiaty w doniczkach oraz zdecydować się na rośliny pnące czy kaskadowe.
W przypadku balkonu położonego po południowej stronie domu godne polecenia są rośliny ciepłolubne i odporne na nadmierne działanie słońca. Z kolei przy oknie od strony północnej, czyli na balkonie zacienionym warto postawić na rośliny cieniolubne. W przypadku balkonów umieszczonych od strony wschodniej i zachodniej można liczyć na znacznie większy wybór roślinności.
Dodaj komentarz