Wiertarki pneumatyczne – narzędzia dopasowane zarówno do operatora i rodzaju pracy
Wiertarki pneumatyczne to jeden z wielu rodzajów narzędzi, które mogą być zasilane przez sprężone powietrze. Narzędzia te są przeznaczone do zadań montażowych, warsztatu oraz przemysłu. Ich wszechstronność wynika z dużego wyboru rodzajów wiertarek, dobieranych w zależności od zastosowania.
Wiertarki pneumatyczne posiadają rękojeści odpowiednio dopasowane do dłoni oraz dające możliwość pracy przy pomocy jednej lub obu rąk, w zależności od preferencji operatora. Wykonywane przy pomocy wiertarek pneumatycznych otwory są wyjątkowo dokładne. Wiercone otwory mogą przyjmować różne rozmiary średnic zarówno małych, nawet od 2 mm oraz większych, ok. 100 mm. Wiertarka jest wyposażona w element roboczy jakim jest wrzeciono, które jest napędzane bezpośrednio przez wirnik silnika pneumatycznego. Występują także modele wiertarki z przekładnią zębatą, w której napędza się koła zębate wprawiające w ruch jarzmo. Jarzmo zakończone jest uchwytem wiertarskim z elementem roboczym wykonującym otwory.
Wiertarki ręczne posiadają osłonę uchwytu, która wpływa na większe bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto, rękojeść wykonana jest z materiału, który ogranicza drgania powstające podczas pracy narzędzia oraz zmniejsza poczucie chłodu wynikające z rozprężania powietrza w wiertarce. Oprócz wysokiej ergonomii, narzędzia te są wyjątkowo wytrzymałe dzięki prostej i solidnej konstrukcji. Z tego powodu wiertarki pneumatyczne często spotyka się w ciężkim przemyśle czy jako narzędzia pracujące w sposób ciągły. Duże obciążenie z jakim niekiedy musi pracować wiertarka pneumatyczna, kompensowane jest poprzez regulator prędkości, który pozwala na zachowanie stałej szybkości wiercenia. Obecność regulatora obrotów odpowiada także za płynny start, czyli opcję uruchomienia narzędzia z mniejszą prędkością niż podczas pracy właściwej.
Przykładem zastosowania wiertarki pneumatycznej jest udział w produkcji maszyn budowlanych, górnictwie czy przy konstrukcjach stalowych. Pracują one z materiałami takimi jak drewno, metal i tworzywo sztuczne. Pneumatyczne ręczne wiertarki można rozróżnić na modele pistoletowe, proste czy kątowe. Wiertarki pneumatyczne pistoletowe mogą osiągać różne wartości obrotów i mocy. Wiertarki proste to narzędzia wykorzystywane najczęściej przy powtarzalnych czynnościach, przy mniejszych średnicach otworów, zazwyczaj pod kątem prostym. Model wiertarki kątowej sprawdza się w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp, np. w lotnictwie, meblarstwie lub do maszyn. Wiertarki kątowe pozwalają także na pracę w narożach. Wielkość oraz rodzaj wiertarki kątowej zależą przede wszystkim od aplikacji, prędkości obrotowej, która zapewni wywiercenie otworu o danej średnicy oraz upodobań operatora. Wiertarki uniwersalne wyróżniają się szybką wymianą głowic, która może przebiegać w 12 pozycjach. Wśród modeli można także znaleźć ręczne warianty przenośne z posuwem.
Wiertarki pneumatyczne ręczne są przykładem wyjątkowo trwałego narzędzia stosowanego w wielu dziedzinach. Wiertaki na sprężone powietrze umożliwiają wykonanie otworów o różnych średnicach, także w miejscach, gdzie dostęp nie jest łatwy. Wiertarka pneumatyczna jest narzędziem dopasowanym do operatora, dzięki czemu wzrasta komfort jego pracy, a zadania są realizowane z najwyższą jakością.
Dodaj komentarz