Mur oporowy jest konstrukcją, której zadaniem jest zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się ziemi. Jednak owe mury z betonu mogą zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale również być wykorzystane jako ogrodzenie. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o pozwoleniu. A o czym jeszcze należy wiedzieć?

Pozwolenie to podstawa, czyli kilka zdań o formalnościach

Jeżeli decydujemy się na budowę muru z betonu, niezależnie czy pełnił będzie rolę ogrodzenia czy stanowił zabezpieczenie gruntu przed osuwaniem się ziemi, konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Zatem inwestor musi zgłosić do nadzoru budowlanego chęć budowy muru oporowego. Potrzebny więc będzie projekt budowy, w tym projekt zagospodarowania terenu, sporządzony na podstawie aktualnej mapy. Należy również zgłosić projekt architektoniczno-budowlany. Wielu osobom wydaje się, że jeżeli mur oporowy będzie wykorzystany jako ogrodzenie nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Nic bardziej mylnego. Otóż w przepisach budowlanych ogrodzenie do wysokości 2,2 metra nie wymaga pozwolenia, jednak te przepisy nie mają absolutnie zastosowania do muru oporowego.

Do czego służy mur oporowy?

Oporowy mur z betonu jest konstrukcją, której zadaniem jest wzmocnienie, zatem do najważniejszych funkcji można zaliczyć zapewnienie bezpieczeństwa. Mur oporowy może być zastosowany jako ogrodzenie, które sprawdzi się nawet w bardzo trudnym i grząskim terenie. Służy również do tworzenia tarasów na nierównych gruntach. Może również pełnić funkcję filaru przyściennego. Jeżeli chcemy zwiększyć nośność konstrukcji najlepiej zastosować zbrojenia stalowe bądź pręty. Mury oporowe mogą nawet podtrzymywać grunt, ale muszą być zagłębione w podłożu. Wbrew pozorom wykonanie takiej konstrukcji nie jest wcale drogie, a można zyskać naprawdę sporo, począwszy od bezpieczeństwa, a na trwałości i jakości kończąc.

Jak wykonać mur oporowy?

Mur oporowy można wybudować z wielu materiałów mogą to być oczywiście kamienie, cegły klinkierowe, a także kształtki betonu. Wszystkie elementy należy połączyć zaprawą cementową. Dzięki temu są one mocniejsze i trwalsze oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oporowe mury z betonu są tak naprawdę najłatwiejsze do wykonania, gdyż w tym przypadku nie tworzą się szczeliny, które osłabiają konstrukcję. Niestety często ma to miejsce w przypadku kamieni, które mają nieregularny kształt. Ścianki o wysokości do 80 cm można bez problemu wznosić pionowo, natomiast pozostałe koniecznie muszą być nachylone o około 15%, co ma zwiększyć ich trwałość i stabilność. Warto tutaj jeszcze pamiętać, że w przypadku gruntów zamokłych należy zastosować odsączający żwir.

Czy warto zdecydować się na suche murki oporowe?

Można także zdecydować się na suche murki oporowe. Jednak, aby zapewnić im pełną stabilność kluczowe jest precyzyjne ułożenie kamiennych ciosów. Muszą one mieć przynajmniej dwie równoległe powierzchnie, gdyż w innym wypadku konstrukcja absolutnie nie będzie stabilna. W tym przypadku również niezwykle ważny jest fundament, który można wykonać nawet z bloczków fundamentowych. Jeżeli teren jest niestabilny konieczne jest także wykonanie żwirowego drenażu. Oczywiście musimy również wypełnić szczeliny, gdyż tylko wtedy konstrukcja będzie mocniejsza.

Murki oporowe z betonu – bo to dobry wybór

Dobrym wyborem jest także wykonanie oporowych murów z betonu. Warto zauważyć, że ścianki ze zbrojonego betonu są nader trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są niezwykle plastyczne. Zatem decydując się na murki z betonu można wykonać nawet łuki czy półokrągły kształt, a ponadto zastosować okładziny. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że takie ścianki można samodzielnie budować tylko do wysokości 1 metra, w innym przypadku potrzebny jest nadzór profesjonalisty. Należy również wykonać odpowiedni fundament, który musi znajdować się poniżej punktu zamarzania gruntu. Aby zapobiegać pękaniom bardzo dużą rolę odgrywa dylatacja, najlepiej wykonana co 5 metrów.

Mury oporowe mają szerokie spektrum zastosowania. Najlepiej stosować mury z betonu, który jest materiałem trwałym i nienasiąkliwym.zy, a mianowicie o pozwoleniu. A o czym jeszcze należy wiedzieć?