Stripper, czyli inaczej ściągacz izolacji, to narzędzie pozwalające na szybkie, wygodne usunięcie warstwy izolacji z przewodu i odsłonięcie żyły. Jest to podstawowy przyrząd w pracy każdego elektryka. Przydaje się również w domowym warsztacie podczas majsterkowania i napraw związanych z urządzeniami elektrycznymi. Jaki stripper wybrać, by był funkcjonalny, trwały i wygodny w użytkowaniu?

Stripper czy nóż do ściągania izolacji?

Jeżeli planujesz częste prace związane z elektryką, koniecznie wybierz stripper – umożliwia on bardzo szybkie, wygodne i przede wszystkim precyzyjne ściągnięcie izolacji z przewodu. Jeśli natomiast raczej nie wykonujesz samodzielnie takich prac lub napraw, na potrzeby domowego warsztatu możesz kupić nóż do ściągania izolacji. Usunięcie izolacji przy jego pomocy trwa dłużej i jest mniej dokładne, jednak takie narzędzie powinno wystarczyć, jeżeli ma być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Rodzaje stripperów

Na rynku dostępne jest kilka typów ściągaczy izolacji. Stripper czołowy (elektrotechniczny) umieszcza się czołowo, a po dopasowaniu średnicy prześwitu i zaciśnięciu przyciąga do siebie. Umożliwia on precyzyjne dostosowanie średnicy prześwitu do grubości izolacji. Wymaga pewnej wprawy w obsłudze, jednak jest dokładny i wygodny w użyciu. Boczny ściągacz izolacji posiada budowę przypominającą nożyczki z wycięciami na ostrzach: wewnątrz nich umieszcza się przewód, a izolacja jest ściągana ruchem w bok. Ściągacz automatyczny umożliwia dostosowanie do średnicy przewodu i samodzielnie usuwa izolację po umieszczeniu kabla w szczęce.

Najważniejsze cechy stripperów

W przypadku narzędzi takich jak ściągacze izolacji najważniejsza jest precyzja. W przeciwnym razie przyrząd może uszkodzić żyłę lub przeciąć przewód zamiast zdjąć z niego izolację. Ważne jest też wybranie sprzętu wykonanego z trwałych materiałów – oszczędzi to niespodziewanych przerw w pracy, na przykład w przypadku uszkodzenia strippera. Narzędzia wysokiej jakości gwarantują niezawodność i najwyższy stopień precyzji, a także większą żywotność. Warto również zwrócić uwagę na dostępność elementów wymiennych, na przykład ostrzy – przy kupnie strippera mało znanej marki może się okazać, że trudno je znaleźć.

Dobieranie strippera

Typ i model strippera należy dobierać do charakterystyki przewodów, z jakich będzie ściągana izolacja. Najważniejszymi parametrami jest średnica i przekrój kabla, rodzaj i kształt przewodu oraz materiał izolacji. Warto pamiętać, że ściągacze izolacji czołowe i automatyczne posiadają pewien zakres, w obrębie którego możliwe jest precyzyjne dopasowanie prześwitu do średnicy przewodu. Natomiast strippery boczne mają wyznaczone kilka konkretnych średnic, bez możliwości regulacji. Istotne jest także określenie, jak długie fragmenty przewodu mają być pozbawiane izolacji. Jeżeli wybierzesz zbyt dużą długość, uniemożliwi to precyzyjną pracę. Zbyt mała długość sprawi natomiast, że ściąganie izolacji będzie męczące i żmudne. Zazwyczaj strippery posiadają zakres, w obrębie którego można regulować długość odcinka ściąganej izolacji.