Przy wyborze działki budowlanej oraz budowie domu trzeba być nie tylko uważnym, ale i przewidującym. Przed rozpoczęciem budowy warto przejrzeć plany zagospodarowania okolic działki. Jeśli w pobliżu znajduje się np. pusty plac trzeba się zainteresować, co zostanie na nim wybudowane.

Planując usytuowanie domu na działce warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dom trzeba umiejscowić tak, aby ulica nie była skierowana na niego. Niekorzystna będzie też sytuacja, jeśli na dom wykierowane jest rozwidlenie dróg w kształcie litery Y. Dla naszego domu nie będzie też dobre sąsiedztwo budynków rzucających na niego cień.

W przypadku gęstej zabudowy korzystnie jest, aby dom z tyłu był trochę wyższy, wtedy będzie pełnił funkcję ochronną. Na działce powinny ponadto rosnąć drzewa, które najlepiej posadzić w pewnej odległości od głównych drzwi wejściowych. Dobrze, jeśli na naszej działce znajdzie się także miejsce na małe oczko wodne, które umiejscowimy z przodu domu.

Dom powinien być zaprojektowany harmonijnie, a poszczególne pomieszczenia warto zaplanować tak, aby były one funkcjonalne. Należy dążyć do tego, aby wyeliminować wszelkie ostre kształty i niekorzystnie działające symbole obniżające energetykę wnętrza. Warto pamiętać, że w domu urządzonym zgodnie z zasadami feng shui powinno być jak najwięcej mebli i materiałów wykończeniowych ze zdrowych, naturalnych surowców. Należy dobierać też takie meble, aby miały zaokrąglone zakończenia. Rogi pomieszczeń, szczególnie tych, w których spędzamy dużo czasu warto zniwelować poprzez narożne szafki, czy ustawienie w rogach kwiatów.

Trzeba też pamiętać, że korzystną energię w domu zwiększa duża ilość światła dziennego. W przypadku oświetlenia natomiast, zaleca się żyrandole niż kinkiety, ponieważ oświetlają one większą powierzchnię. Według zaleceń feng shui łóżka i biurka należy ustawić przy ścianach, nigdy zaś na środku pokoju. Przepływ energii przez pomieszczenie, w którym mieszkamy nie powinien być zbyt szeroki, gdyż inaczej nie nasyci się ono energetycznie. Przy projektowaniu domu nie należy umieszczać drzwi wejściowych w linii prostej z oknem bądź innymi drzwiami do tego pomieszczenia. Zlecając zaś wykonanie projektu domu architektowi, należy dążyć do tego, aby dom i pomieszczenia miały regularny, czworokątny kształt. Warto zapoznać architekta również z innymi wskazaniami feng shui, które może on uwzględnić.

Wybierając więc teren pod nasz przyszły dom, trzeba pamiętać, aby posiadał on nie tylko odpowiedni kształt, położenie, sąsiedztwo, ale także był pozbawiony szkodliwych promieniowań geopatycznych.