Stosowanie przekaźników niesie z sobą szereg zalet. Dla potrzeb aplikacji, której celem jest włączenie / wyłączenie odbiornika energii elektrycznej stosowanie przekaźnika elektromechanicznego powinno być najbardziej naturalnym wyborem konstruktora urządzenia.

Przekaźniki elektromechaniczne są przede wszystkim cenione za zapewnienie separacji galwanicznej obwodu sterującego oraz załączanego. Nie bez znaczenia jest również szeroki asortyment oferowanych urządzeń, zarówno przez producentów krajowych jak również zagranicznych. Poszczególne modele przekaźników mogą posiadać różne zestyki (np. więcej niż jedną parę zestyków) oraz pracować w różnych konfiguracjach. Jakie kryteria powinny zatem decydować o wyborze odpowiedniego przekaźnika do aplikacji ?

Na początek zacznijmy od dosyć często lekceważonej sprawy jaką jest sam producent przekaźnika. Na rynku nie brakuje niestety przekaźników w niskiej cenie ale za to w bardzo słabej jakości. Jeżeli budujemy aplikację, której zastosowanie będzie odbywać się w warunkach przemysłowych powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie przekaźniki od sprawdzonych dostawców. Przeważnie są to firmy z Europy, które produkują przekaźniki zgodnie z obowiązującymi normami.

Kolejna sprawa to parametry mechaniczne jakie przekaźnik musi spełnić. Te zaś są bardzo różne i w zależności od aplikacji mogą dotyczyć niezbędnej przestrzeni dla przekaźnika czy liczby zestyków. Nie bez znaczenia jest także sam sposób montażu i w zależności od rodzaju przekaźnik może posiadać szynę TH, być wlutowywany, montowany na podstawce czy przykręcany do podłoża.

Przy okazji kryterium producenta przekaźnika wspomnieliśmy o warunkach pracy przekaźnika w aplikacji. Te zaś nierzadko są bardzo trudne i mogą dotyczyć takich procesów jak oblodzenia, kondensacji pary wodnej czy ogólnego zanieczyszczenia. Dość powszechnie występujące wibracje w aplikacjach przemysłowych wymagają od przekaźnika odpowiedniego zamocowania, które pozwalają niwelować negatywny wpływ drgań na jego pracę.

Parametry elektryczne to kolejne istotne kryterium doboru przekaźnika do aplikacji. Najefektywniej dobrany przekaźnik uwzględnia nie tylko takie parametry jak napięcie i prąd przełączany przez zestyki przekaźnika ale także charakter zasilanego obwodu elektrycznego. Dobrym przykładem specyficznego obciążenia układu może być silnik prądu przemiennego. Odpowiednio dobrany przekaźnik będzie uwzględniał nominalną wartość mocy tegoż silnika. Inne parametry elektryczne pracy przekaźnika to napięcie i prąd pobierany przez cewkę czy występowanie przepięć i przetężeń.

Na koniec warto wspomnieć o wymaganiach samej aplikacji, która może wymagać od przekaźnika oznakowania kolorami, dodatkowych diod / kontrolek informujących o załączeniu urządzenia itp. W przypadku aplikacji tzw. „bezpiecznych” kluczowym może być pewność zachowania parametrów przekaźnika dla standardowych warunków otoczenia (temperatura, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność i częstotliwość prądu przemiennego zgodnie z normą EN 61810-1). Dlatego tak ważnym jest wybór sprawdzonego producenta oraz dystrybutora przekaźników.