Wybór wózka do bramy przesuwnej uzależniony jest od wielkości szyny jaka jest zamontowana do naszej bramy. Standardowe bramy do posesji prywatnych montowane są na szynie 60x60x3,5 mm w przypadku małych bram oraz 70x70x4, 80x80x5 w przypadku cięższych bram przesuwnych do około 600 kg.

Dobór wózka jezdnego powinien być podyktowany również wagą bramy – przed zakupem należy upewnić się, że wózek jest przystosowany do pracy z docelowym obciążeniem. Poniżej ogólny podział wózków według danych dostarczonych przez STALSKLEP.PL:

bramy przesuwne na szynie 60x60x3,5 mm – pakiet wózków 60 – maksymalna waga bramy 200 kg.
bramy przesuwne na szynie 70x70x4 mm – pakiet wózków 70 – maksymalna waga bramy 500 kg.
bramy przesuwne na szynie 80x80x5 mm – pakiet wózków 80 – maksymalna waga bramy 600 kg.

Kupując wózki do bram przesuwnych warto wybrać gotowe komplety, które zawierają 2x wózek jezdny, gniazdo najazdu bramy, rolkę najazdową wraz z zakończeniem dla poprawienia estetyki, rolkę prowadzącą górną dla stabilizacji górnej bramy oraz zaślepkę plastikową na szynę. Taki pakiet sprawi, że brama będzie przesuwała się płynnie.

Dla cięższych bram przemysłowych należy wybrać wózki 8,9 lub 10 rolkowe o podwyższonej wytrzymałości materiału. Wtedy zapewniamy poprawną pracę bramy przesuwnej. Niepoprawny dobór wózków do wagi bramy może skutkować rozsypaniem się łożyska w wózku. Dlatego zawsze warto zapytać producenta o wagę bramy.