Elewacja wentylowana z płyt g-k
Elewacja z płyt jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej. Czy taką elewację warto też stosować w domkach jednorodzinnych? W tym artykule zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Dobra izolacja termiczna
Specyficzna budowa elewacji wentylowanej zapewnia budynkom znakomitą izolację. W domu, w którym zastosowano to rozwiązanie nie ma tak dużych skoków temperatury wynikających ze zmian pogody. Gdy słońce mocno grzeje to nagrzewa się tylko zewnętrzna warstwa elewacji np. płyty cementowo-włóknowe. (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementowe) Następnie wysoka temperatura jest oddawana do powietrza w przestrzeni wentylacyjnej i wywiewana przez specjalne otwory.
Wentylacja
Elewacja wentylowana jest tak stworzona, że pomiędzy okładziną zewnętrzną wykonaną np. z płyt cementowo-włóknowych, a ścianą budynku jest niewielka przestrzeń. Są to tzw. kominy wentylacyjne o grubości ok. 2-3 cm, w których wciąż cyrkuluje powietrze. Jako ocieplenie zazwyczaj stosowana jest wełna mineralna, która przepuszcza wilgoć z wnętrza budynku. Taka budowa umożliwia ciągłe odprowadzanie wilgoci z domu, dzięki czemu nie ma warunków sprzyjających rozwojowi pleśni oraz grzybów.
Estetyka
Wybór elewacji wentylowanej jest także atrakcyjny ze względów estetycznych. Różne rodzaje okładzin pozwalają na stworzenie elewacji zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Do wyboru mamy panele drewnopodobne, płyty cementowo-włóknowe, płyty betonowe, a także okładziny kamienne, siatki i żaluzje. Różne materiały można też łączyć ze sobą tworząc niepowtarzalną formę.
Trwałość
Kolejną zaletą jest wysoka odporność tego rodzaju elewacji na warunki atmosferyczne. Okładziny elewacyjne nie wymagają konserwacji impregnatami, czy okresowego malowania.
Jak widać wybór elewacji wentylowanej w przypadku domku jednorodzinnego ma wiele zalet. Wyjątkowe właściwości termiczne oraz wentylacyjne pozwalają na stworzenie przyjemnego i zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku.
Dodaj komentarz