W każdym domu zdarzają się awarie i spięcia. Każdy dom wymaga też pewnych napraw i modernizacji. Dlatego skompletowanie podstawowego zestawu narzędzi będzie wprost konieczne. To niedroga inwestycja, które przyniesie Ci same korzyści. Jakie narzędzia warto mieć w każdym domu? Podpowiadamy.

Czym kierować się podczas zakupów

Wybierając narzędzia do domu, wcale nie musisz celować w górną półkę cenową. Jeśli nie zamierzasz hobbystycznie czy profesjonalnie zajmować się renowacją i naprawą nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na wiertarkę czy zestaw kluczy i śrubokrętów. Do domu wystarczą z pewnością produkty ze średniej półki cenowej. Nigdy nie wybieraj tych najtańszych. Tanie narzędzia nie będą trwałe i może się zdarzyć, że w trakcie konkretnej naprawy coś się złamie lub przestanie działać. A to powoduje niepotrzebne frustracje.

Młotek, śrubokręt i kombinerki

Młotek to narzędzie do wbijania gwoździ, uderzania w inne narzędzia (dłuto, przecinak), który może też służyć do prac dekoratorskich. Wykorzystasz go, montując półki, wieszając ozdoby na ścianach czy składając meble. Kupując młotek, kup też zestaw gwoździ i śrub o różnej długości i szerokości. Zestaw wzbogać o kombinerki i śrubokręt. Kombinerki odkręcą gwoździe i śruby, śrubokręt przyda się podczas renowacji instalacji elektrycznej. Obok śrubokrętów warto też nabyć wkrętaki. Więcej na ich temat dowiesz się z tego artykułu: Rodzaje wkrętaków – jak wybrać odpowiednie narzędzie?

Klucze

Klucze przydadzą Ci się zawsze wtedy, gdy masz problem z odkręceniem śruby. Ich różne rodzaje mogą mieć odmienną skuteczność. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem kluczy są klucze płaskie. Występują w wersji dwustronnej, z których każda ma inny rozmiar. Ze względu na swoją budowę sprawdzają się głownie w miejscach łatwo dostępnych, w których nie trudno jest operować wokół śruby. Inne rodzaje kluczy to klucze nasadowe, oczkowe, nastawne, imbusowe, hakowe i rurowe.

Metrówka i poziomica

Te dwa poręczne narzędzia przydadzą się podczas niejednego przemeblowania. Pomogą Ci też przy zakupie nowych mebli czy kanap. Wystarczy, jeśli Twoja metrówka ma pięć metrów. Każda dłuższa będzie mniej poręczna. Poziomica pomoże Ci prawidłowo wyznaczyć kierunek poziomy i pionowy. Sprawi, że Twoja praca będzie precyzyjna i dokładna.

Nóż z wysuwanym ostrzem

To narzędzie bardzo skuteczne i proste w obsłudze. Poradzi sobie bez trudu z przecięciem taśmy izolacyjnej czy rozcięciem kartonu. Kosztuje grosze, a bardzo przyspiesza i usprawnia większość domowych prac.

Wiertarka i wkrętarka

Wiertarka i wkrętarka to elektronarzędzia. Pomogą w pracach remontowych i wykończeniowych. Najlepszą wiertarką będzie wiertarka udarowa, która w bardzo łatwy sposób pozwoli Ci wywiercać otwory w ścianach. Sprawdzi się zawsze tam, gdzie trudno będzie wbić zwykły gwóźdź. Wkrętarka zaś to doskonałe narzędzie sprawdzające się szczególnie podczas skręcania mebli.