W największym skrócie tarcica to kawałek drewna, powstałego podczas piłowania kłody. Stanowi ona główny produkt produkowany w tartakach. Najczęściej powstają z drewna sosnowego, jednak nie jest to zasadą, gdyż wszystko zależy od potrzeb klienta. Co więc należy wiedzieć o tarcicy?

Obrzynana czy nieobrzynana?

Zaczynając od samego początku, drewno po przecięciu można obrobić w dwojaki sposób:

  • obrobić jedynie dwie równoległe powierzchnie, dwie pozostałe pozostawiając nienaruszone, co nazywamy tarcicą nieobrzynaną,

Deska, belka, bal- co jest czym?

Jeśli na tarcicę popatrzymy ze względu na jej wymiary, otrzymamy następujący podział:

  1. deski
    Mają kształt płaskiego i wydłużonego prostopadłościanu o grubości 19-45 mm.
    Jest to najpopularniejszy materiał budowlany wykorzystywany,  do produkcji mebli, materiałów wykończeniowych a także boazerii drewnianych.
  2. bale
    Mają kształt prostokątów o grubości 50-100 mm. Ich głównym zastosowaniem jest tworzenie konstrukcji więźby dachowej. Bale mogą mieć nawet 12, 5 m długości.
  3. łaty
    To drewniane listy o prostokątnym lub kwadratowym przekroju o wymiarach od 25/40 do 50/80 mm. Stosowane najczęściej w konstrukcjach dachowych.
  4. krawężniki
    Profesjonalnie nazywane murłatami, to rodzaj belek przenoszących ciężar z dachu na ściany. Krawężniki mają przekrój od 100/100 do 180/180 mm.
  5. listwy
    To rodzaj tarcicy obrzynanej o grubości 12-32 mm i szerokości nie większej niż 70 mm, zwykle wykorzystywane są do wykańczania wnętrz.
  6. tarcice podłogowe
    Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do układania podłóg, ich grubość nie przekracza 50 mm.
  7. płyty OSB
    To nie do końca tarcica, jest to raczej płyta drewnopochodna, która w ponad 90% składa się z drewna. Jak podkreślają specjaliści z firmy Pako-Bud, jest to obecnie najczęściej wykorzystywany w budownictwie materiał pochodzenia drewnianego.
    Płyty składają się z trzech warstw sprasowanych wiórów płaskich i z równym powodzeniem mogą być stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

W jaki sposób suszymy?

Nim belka będzie mogła zostać wykorzystana w budownictwie, musi zostać odpowiednio wysuszona, by zwiększyć jej twardość, a także uodpornić na działanie czynników zewnętrznych. Zwykle stosuje się jedną z trzech głównych metod suszenia drewna:

  • suszenie w sztaplach
    Czyli suszenie na wolnym powietrzu, to metoda w 100% naturalna. Ważne jest jednak,  by sztaple leżały na suchym, odpowiednio wypoziomowanym podłożu a właściwie w odległość 50cm nad nim, a drewno musi być tak ułożone, żeby miało zapewnione przepływ powietrza.
  • suszenie w zamkniętych komorach
    Polega na przechowywaniu drewna w zamkniętych komorach o podwyższonej temperaturze powietrza i odpowiedniej wentylacji.
  • suszenie w zamkniętych komorach ciśnieniowo-próżniowych
    Jest to najszybsza metoda obniżanie wilgotności.

Tarcica z drewna liściastego?

Chociaż najpopularniejsze są tarcice z drewna iglastego takiego jak świerk czy sosna,  można wykonać ją również z drzewa liściastego takiego jak np. dąb oraz buk. Produkty z tego materiału ze względu na swoje walory estetyczne stosowane są do wykańczania pomieszczeń, robi się to jednak nad wyraz rzadko ze względu na wysokie koszty.

Zastosowanie tarcicy iglastej

Tarcice to bardzo wdzięczny i wielofunkcyjny materiał, najwyższej jakości produkty wykorzystywane są do produkcji mebli i wykończenia wnętrz mieszkań, natomiast materiały słabszej jakości znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym i budowlanym.