Jednym z najlepszych znanych nam źródeł energii odnawialnej jest wiatr. Jak wiadomo osiąga on bardzo dużą siłę, w związku z czym tylko od jej odpowiedniego wykorzystania zależeć będzie, w jak dużym stopniu będziemy w stanie z niej skorzystać. Sam wiatr określa się przemieszczaniem się powietrza z obszarów o niskim ciśnieniu do tych z wysokim ciśnieniem. Tak naprawdę wiatr istnieje głównie za sprawą słońca, które ogrzewa powierzchnie Ziemi – gdy gorące powietrze unosi się, to chłodniejsze musi się przemieszczać. Tak długo, jak to zjawisko będzie występować ludzie będą starali się wykorzystać je do własnych celów.

Już starożytni rybacy używali wiatru do swoich bezkresnych podróży po morzach, łapiąc go w żagle. Farmerzy z kolei korzystali go do zasilania ich wiatraków – dziś nieco zmieniło się jego zastosowanie. Powstały specjalne wiatraki, które pozwalają na konwertowanie wiatru na energię elektryczną. W ciągu ostatnich kilkunastu lat użycie tego typu urządzeń diametralnie wzrosło (nawet o 25% w skali roku) – mimo tego jednak wiatr ciągle nie jest dominującym źródłem energii.

Większość energii wiatrowej pochodzi z wiatraków, które mają wielkość 20-piętrowych budynków i posiadają aż 60-metrowe śmigła. Energia generowana przez tego typu wiatraki powstaje po tym, jak wiatr zaczyna obracać wspomnianymi śmigłami – uruchamia się wtedy specjalny generator produkujący elektryczność. Naturalnie rzecz biorąc wysokość wiatraków nie jest tutaj wcale bez znaczenia – każdy bowiem wie, iż im wyżej się znajdujemy, tym większy wiatr jesteśmy w stanie odczuć – dość ekstremalnym przykładem mogą być góry. Również wielkość wiatraków jest taka a nie inna nie przez przypadek – większe wiatraki generują również więcej energii, co sprawia, że ich użyteczność jest jeszcze bardziej zauważalna.

Największe z wiatraków są w stanie zasilić nawet 700 domów mieszkalnych, to jest w pełni zaspokoić ich zapotrzebowanie na energię. Choć obecnie w Polsce większych farm wiatrakowych nie ma, w bardziej wietrznych częściach świata te zaczęły już powstawać, zrzeszając dziesiątki, a nawet setki wspomnianych urządzeń generujących energię z wiatru.

Wiatr jest doskonałym źródłem energii, bo jest też „najczystszy” – nie produkuje bowiem jakiegokolwiek zanieczyszczenia, czy to wody, czy też samego powietrza. A jako że wiatr jest naturalnie rzecz biorąc darmowy, jego eksploatacja również nic nie kosztuje. Mimo wszystko postawienie wiatraka jest wciąż dość kosztowne – cena jednak idzie w dół wraz z faktem, iż powoli startuje masowa produkcja, a technologia idzie do przodu. Również rząd dokłada swoje trzy grosze, przyczyniając się do obniżek cen za wspomniane urządzenia.

Mimo wszystko istnieje kilka wad wiatraków. Wielu ludzi mieszkających w ich okolicach narzeka na hałas, jaki generują te maszyny. Wolno wirujące śmigła są również w stanie zabić ptaki – ten argument jednak blednie patrząc na to, ile zwierząt zabijają codziennie samochody. Oczywiście największą wadą jest tutaj zmienność – wiatr nie zawsze wieje, a gdy tak się dzieje, nie generuje również energii.