Na rynku nieruchomości można znaleźć wiele ofert domów o różnym standardzie, budowie, wykończeniu. To, które z nich będą najlepszym wyborem, zależy głównie od potrzeb kupujących. A czym charakteryzują się najpopularniejsze typy nieruchomości?

Domy parterowe dla małych rodzin

Jednym z najczęstszych wyborów są nieduże domy parterowe, które są idealne dla małych rodzin. Dzięki niskiej zabudowie, dobrze komponuje się z otaczającym je krajobrazem, są również bardzo uniwersalny. Jakie są jeszcze ich zalety?

Przede wszystkim koszty. Budowa budynku parterowego jest po prostu tańsza, szybsza i prostsza, co minimalizuje ryzyko błędów, jeśli wykonywana jest własnym sumptem. Natomiast gotowe domy parterowe można zakupić taniej, niż jedno- czy dwukondygnacyjne. Dodatkowo, jeśli działka jest wystarczająco duża, można w kolejnych latach go rozbudować o garaż czy dodatkowy pokój.

Są jednak ograniczenia tego rozwiązania. Dom parterowy może być tak duży, jak pozwala na to działka. Jeśli posiada małą powierzchnię, to i metraż budynku nie będzie imponujący. Należy też unikać kupowania takich domów, jeśli w ich sąsiedztwie znajdują się obiekty piętrowe – sąsiedzi mogą zaglądać w okna. Jednak domy na różne potrzeby wybierzesz z pomocą ogłoszeń nieruchomości (sprzedajemy.pl), dlatego zanim zdecydujesz się na budynek parterowy sprawdź, jakie jeszcze masz możliwości.

Domy z poddaszem

Domy z poddaszem, choć znacznie droższe w budowie czy w zakupie, mogą być lepszym rozwiązaniem, gdy zamieszkać ma je duża rodzina lub gdy działka, na której stoją, nie jest duża. Warto tu przy okazji zaznaczyć, że im większy budynek parterowy, tym bardziej rozbudowana jest w nim komunikacja, a więc ciąg holi i korytarzy. Budynki piętrowe eliminują ten problem.

Poddasze w takim domu może oczywiście pełnić funkcję strychu, lecz coraz częściej adaptowane jest na pomieszczenia użytkowe. Tworzy się w nich sypialnie, pokoje dziecięce, łazienki, gabinet – możliwości jest naprawdę wiele. Minusem są jednak skosy, które często uniemożliwiają wykorzystanie w pełni dostępnej przestrzeni, utrudniają też stworzenie funkcjonalnej aranżacji.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy strop pomiędzy kondygnacjami dobrze tłumi dźwięki.

Domy szeregowe

Domy szeregowe coraz częściej tworzy się na przedmieściach większych miast. To kompromis pomiędzy kosztownym w zakupie i utrzymaniu budynkiem wolnostojącym, a mieszkaniem.

Jakie są ich zalety? Niedużej wielkości dom z własnym wejściem i ogrodem, stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Rozwiązanie to jednak często jest krytykowane. Dlaczego? Ponieważ zwykle nie ma się wpływu na projekt domu i osiedla, na którym jest budowy. Domy szeregowe stanowią też zespół budynków, co za tym idzie – nie ma takiej prywatności, jak w przypadku poprzednich propozycji. Zwykle domy te też są jedno lub dwupiętrowe, trudniej jest zaadaptować przestrzeń do własnych potrzeb.

Dlatego o domach szeregowych głównie mówi się jako o zbliżonej cenowo alternatywie do mieszkań.

Domy w zabudowie bliźniaczej

Natomiast domy w zabudowie bliźniaczej to złoty środek pomiędzy budynkami wolnostojącymi, a szeregowymi. W tym wypadku mowa jest o jednym budynku, który rozdzielony jest na dwa domy. To ekonomiczne rozwiązanie, cenowo bardziej dostępne niż zakup tradycyjnego domu, a i koszty eksploatacji budynku są niższe.

Minusy? Bliska obecność sąsiada. Jednak w tym wypadku mowa jest o jednym sąsiedzie, a nie o kilkunastu, jak to jest przy zakupie domu szeregowego.

Co wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Każda z tych propozycji posiada zarówno zalety, jak i wady, które trzeba dokładnie przeanalizować.