Zabawa z drewnem należy do najciekawszych zadań każdego majsterkowicza. W szczególności specjalne wiertła do drewna lepiej się sprawdzają niż te do metalu.

Wiertła do drewna a wiertła do metalu – różnice

Drewno ma to do siebie, iż z reguły jest miękkim materiałem o strukturze włóknistej i niejednorodnej twardości. Z biegiem upływu czasu drzewo rośnie w zmiennych warunkach klimatycznych tworząc niejednorodną twardość materiału. Używając wierteł do metalu musimy być ostrożni, gdyż istnieje ryzyko, że wiertło w czasie pracy się ześlizgnie tworząc zarysowania i wgłębienia w drewnie. Można by zminimalizować takie ryzyko robiąc wcześniej małe wgłębienia w punkcie użycia wiertła. Jednakże, jeśli cenisz sobie precyzję i powtarzalność pracy, to zdecydowanie powinieneś wybrać wiertła do drewna.

Wiertła do drewna posiadają inną geometrię ostrza. Mają także dodatkowo specjalne ostrza centrujące, które na początku pracy powstrzymują ich przesuwanie się. Wśród wierteł do drewna możemy wyróżnić wiertła kręte, płaskie czy spiralne. To, jakie wybierzemy uzależnione jest od otworów, które chcemy zrobić.

Kręte wiertła do drewna

Kręte wiertła do drewna są powszechnie stosowane w pracy majsterkowiczów. Wytworzone są ze stali nierdzewnej, stosowane są do wiercenia w drewnie otworów o średnicy maksymalnie 30 mm. Posiadają one dwie krawędzie skrawające, które to z łysinkami tworzą kąt ostry. W trakcie pracy ostrza rzeźbią najpierw obwód, a potem środek otworu. Za centrowanie wiertła odpowiada ostrze centrujące, którego kształt umożliwia zagłębianie się w drewno. Podczas używania krętych wierteł do drewna powstające wióry odprowadzane są na zewnątrz przez dwa głębokie, spiralne rowki.

Płaskie wiertła do drewna

Płaskie wiertła do drewna wykonują otwory o większych średnicach niż 30 mm. W odróżnieniu od wierteł krętych, nie posiadają spirali odprowadzających wióry. Ich część robocza jest spłaszczona, a krawędzie skrawające są proste. Głowica wiertła podczas pracy przechodzi w uchwyt cylindryczny. Jedyną wadą wierteł krętych jest brak precyzji w wierceniu. Jednakże nadają się, np. do wiercenia otworów w drzwiach, aby zainstalować zamek.

Spiralne wiertła do drewna

W odróżnieniu od dwóch wyżej wymienionych typów wierteł do drewna, wiertła spiralne pozwalają na precyzję w wierceniu otworów o znacznie większych średnicach i głębokościach. Wiertła spiralne posiadają rdzeń jednozwojowy o wyglądzie spirali z jedną łysinką.

Spiralne wiertła do drewna – popularne świdry posiadają stożek centrujący, który działając jak wkręcana śruba, zagnieżdża się w drewnie. Dodatkowo zakończone są wielokątnym uchwytem, który zapobiega obracaniu się w momencie, gdy trafimy na twardszy nieco fragment drewna.

Zadania specjalne – szczególne wiertła do drewna

Wśród wierteł występują różne ich modyfikacje, których używa się do zadań bardziej specjalistycznych czy nietypowych. Tylko niektóre z nich, jak np. wiertła drążone lub wiertła do konfirmatów wykorzystywane są w pracach stolarskich. Jednakże dla zaawansowanego majsterkowicza potrzebne będą dodatkowe narzędzia.