Kompletowanie domowego monitoringu
Bezpieczeństwo to podstawa w każdym aspekcie. Jeżeli zaś mówimy o własnym bezpieczeństwie, mającym chronić naszą rodzinę to pojęcie to staje się jeszcze bardziej uwydatnione. Obecnie wybór nie jest łatwy, bowiem na rynku znajduje się szereg urządzeń mających na celu troskę o naszą posesję i nas samych. Można wybrać system monitoringu CCTV lub skorzystać z systemu alarmowego.
System alarmowy – https://www.montersi.pl/systemy-alarmowe owszem poinformuje nas, że zdarzyło się pewne niebezpieczeństwo, jednak nie dostaniemy takiej informacji jeszcze przed samym zdarzeniem. Dlatego warto, aby zadziałał tu monitoring wizyjny, dzięki któremu będziemy mogli mieć ciągły dostęp do obrazu z różnych kamer i zabezpieczymy konkretny obszar. Jak zatem stworzyć prywatny monitoring wizyjny? Trzeba przygotować się na koszty, jednak są one stosunkowo niskie w porównaniu z tym co trzeba byłoby wymienić lub kupić po ewentualnym włamaniu i kradzieży.
Plan domu
To podstawa do jakiegokolwiek dalszego planowania i zaczęcia konkretnych działań. Musimy więc mieć informacje na temat ilości kamer, rodzaju kamer i kabli, a także sposobu zasilania. Na początek to wystarczy, w trakcie pracy mogą wyjść dodatkowe sprawy. Należy zdecydować czy monitoring ma objąć tylko zewnątrz naszego domu czy również chcemy mieć kamery w środku. Pamiętajmy, że potencjalny złodziej najpierw musi się dostać do środka, dlatego monitoring zewnętrzny to absolutne minimum. Jeżeli sami projektowaliśmy dom lub mamy gdzieś jego projekt to warto to wykorzystać przy planowaniu rozmieszczenia sprzętu.
Mózg całej operacji – rejestrator
W monitoringu najważniejszy jest rejestrator, bowiem to on nagrywa, przetwarza i pokazuje nam obraz na danym sprzęcie. Jego wybór zależy od ilości kamer, a może ich być 4, 8 lub 16. Na rynku dostępnych jest wiele rejestratorów i każdy producent będzie zachwalał swój konkretny, ale na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze te, które zapiszą dużo materiału z dobrym obrazem, a to zależne jest od kompresji. Jedna z lepszych to H.264. Rozdzielczość również ma istotne znaczenie, a 6 klatek na sekundę dla jednej kamery to wystarczająca ilość na ochronę domu. W monitoringu HD-CVI i IP mamy także opcję skorzystania z rozdzielczości full HD – to już bardzo dobra opcja. Dobry rejestrator powinien mieć wejścia USB, wyjście HDMI oraz wykrywanie ruchu i podgląd zdarzeń przez sieć LAN. Dla mniej zaawansowanych użytkowników liczy się także to jak takie urządzenie obsługuje się na co dzień i czy nie jest to zbyt wymagające.
Wybór kamery
Kolejny ważny etap to wybór właściwej kamery, a mamy takie: wewnętrzne i zewnętrzne, kopułowe, tubowe, kompaktowe i obrotowe oraz analogowe i sieciowe. I tu po raz kolejny musimy zadecydować czy kamera ma się obracać i jaki kąt obserwacji można dzięki niej uzyskać. Korzystna jest taka, której ogniskową można wyregulować. Jeżeli obiektyw ma sięgać bardzo daleko to ogniskowa może wynosić dla przykładu 6-60 mm. Kamera która przyda się do ochrony domu to też taka, która bez problemu poradzi sobie z nocną pracą. Najlepiej, gdy mają wbudowaną podczerwień.
Okablowanie
W przypadku systemów analogowych konieczne jest wybranie kabla z przewodem zasilania, które mają różną jakość i materiał z jakiego zostały wykonane. Przewody dzielą się m.in. na takie do 50 i 100 m. Powyżej 100 m należy zastosować skrętkę UTP i dodatkowe transformatory, o czym więcej dowiedzą się Państwo od fachowców montujących taki system.
Do zasilania potrzebne są listwy zasilające lub zasilacze buforowe (z akumulatorem). Te drugie są zdecydowanie lepsze ze względu na ewentualne przerwanie pracy z powodu braku prądu.
Sklep Montersi.pl służy Państwu fachowym doradztwem w zakresie wyboru zestawu do domowego monitoringu. Zapraszamy do kontaktu.
Dodaj komentarz