Na przełomie lat mieliśmy do czynienia z różnymi wynalazkami, które lepiej lub gorzej przyczyniły się do funkcjonowania świata, bądź cywilizacji ludzkiej.

Jedną z takich innowacji bez wątpienia jest silnik elektryczny, który w znacznym stopniu zrewolucjonizował pewne sektory motoryzacji. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie technologiczne prędzej czy później musiało faktycznie wejść w życie. Prace nad silnikiem elektrycznym trwały przez wiele lat, aż w końcu światło dzienne ujrzał po raz pierwszy silnik trójfazowy. Bezapelacyjnie, silnik elektryczny stanowi doskonałą, zdrową alternatywę dla silnika spalinowego. Podstawowe korzyści to przede wszystkim brak emisji szkodliwych spalin, które poza niszczeniem atmosfery w miastach (poprzez smog) wpływają negatywnie na klimat na całym świecie.

Czym różni się silnik elektryczny od spalinowego?

Z perspektywy budowy samego silnika ciężko wskazać różnice. Zarówno silnik elektryczny, jak spalinowy zbudowany jest z podobnych podzespołów. Różnica leży przede wszystkim w rodzaju paliwa wykorzystywanego do generowania energii. Poza tym, na silnik nadal składają się koła zębate tworzące stosowne przekładnie, które odpowiadają za regularną pracę silnika na danym poziomie.
Mówiąc krótko, cala różnica pomiędzy oboma typami silników leży w zasilaniu. O ile silnik spalinowy musi posiadać bak, do którego wlewamy paliwo napędowe, o tyle silnik trójfazowy musi posiadać odpowiednio wydajny akumulator, który zasili silnik odpowiednią do pracy ilością energii elektrycznej. To dzięki wykorzystywaniu energii elektrycznej silnik tego typu jest ultracichy, bowiem spalanie benzyny wiąże się z ciągłym generowaniem hałasu – tak samo jak szkodliwych spalin.

Do czego wykorzystuje się silniki elektryczne?

Na dzień dzisiejszy silnik elektryczny ma swoje wykorzystanie niemalże we wszystkim. Stanowi on bardzo dobrą alternatywę dla silnika spalinowego, a jedyne co musimy zapewnić do jego poprawnej pracy to umocowanie do maszyny oraz dostęp do prądu, który pozwoli utrzymać stan naładowania akumulatora na odpowiednim poziomie. Warto zwrócić uwagę, że ostatnio coraz popularniejsze stają się samochody oparte o silniki elektryczne. Takie ultraciche samochody produkuje się na całym świecie i kto wie, czy z czasem nie wyplenią one klasycznych silników spalinowych.