Zadaniem frezarki jest obróbka drewna, której nie podołałyby innego typu urządzenia. Jej specjalnością jest praca z dłuższymi deskami, listwami, a nawet drewnianymi płytami. Ale nie tylko. Frezarka doskonale radzi sobie również w pracach bardziej precyzyjnych, na przykład tam, gdzie potrzeba nieco artystycznej finezji.

Praca z frezarką nie należy do zajęć, które moglibyśmy nazwać intuicyjnymi. Zanim zabierzemy się do pracy, trzeba zaczerpnąć nieco wiedzy, a następnie powoli wprowadzać ją w życie. Bez treningu się nie obędzie. Jest to o tyle ważne, ze frezarka górnowrzecionowa należy do narzędzi niebezpiecznych, których niewłaściwe, nieumiejętne bądź nierozważne użytkowanie może skończyć się nieszczęśliwie dla niedzielnego majsterkowicza. Jak to jednak bywa z nauką, czas jej poświęcony otwiera zupełnie nowy świat pracy z drewnem. Własnoręcznie wykonane krzesła, stoły i inne elementy wystroju domu to tylko niektóre spośród wielu możliwości.

Poznaj rodzinę frezarek

 Podział frezarek związany jest z ich budową, przeznaczeniem i ulokowaniem wrzeciona.  W pierwszej kategorii mieszczą się urządzenia jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Jeśli chodzi o przeznaczenie, rozróżniamy frezarki uniwersalne, poziome, pionowe. Jedne przeznaczone są do obróbki drewna, inne pomagają w tworzeniu gwintów, a nawet kół zębatych. Frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe to trzecia z wymienionych grup. Dalej mamy m.in. frezarki wspornikowe, stołowe, rewolwerowe, promieniowe, nakiełczarki itd. Jest to naprawdę bogata rodzina o wielu użytecznych funkcjach i mnogości przeznaczeń.

Na rynku elektronarzędzi dostępne są również frezarki jednoręczne. Są to niewielkie i stosunkowo lekkie urządzenia, które – zgodnie z ich nazwą – można obsługiwać, używając jednej tylko reki. Zwykle wyposażone są one w przystawki, pozwalające na ich swobodne przemieszczanie pod dowolnym kątem. Zazwyczaj używa się ich, pracując przy krawędziach elementów wykonanych z drewna. Innym typem są frezarki przeznaczone do rowków. Używa się ich do wycinania szczelin na drewniane kołki. Dzięki ich precyzji możliwe jest niedostrzegalne łączenie ze sobą dużych drewnianych elementów. Ostatnią kategorią niech będą frezarki stołowe, na które natknąć się możemy w wielu warsztatach. Są to urządzenia stacjonarne o bardzo mocnym silniku. Specyfiką pracy z nimi jest manewrowanie kawałkiem drewna, a nie samym narzędziem.

Do czego służy frezarka górnowrzecionowa?

Frezarek górnowrzecionowych nie zaprojektowano z myślą o najtwardszych materiałach. O ile zdarzają się modele przeznaczone do obróbki metalu, tak stanowią one prawdziwą rzadkość. Są to urządzenia kojarzone raczej z drewnem o różnej twardości. Dysponując odpowiednimi końcówkami, jesteśmy w stanie dokonywać dekoracyjnego wykańczania tworzyw sztucznych, ale przede wszystkim tych o umiarkowanej twardości (zbyt miękkie nie poddają się obróbce przez ścinanie, a twarde stawiają zbyt duży opór).

Jak wybrać frezarkę?

Przygotowując się do wzbogacenia swojego warsztatu o frezarkę górnowrzecionową, należy zwrócić uwagę na kilka absolutnie podstawowych parametrów. Na pierwszym miejscu niech będzie moc silnika, która podawana jest w watach. Im jest ona większa, tym więcej możliwości daje nam narzędzie. Choć urządzenia w pełni profesjonalne dysponują mocą nawet 2000 W, przydomowym majsterkowiczom wystarczy do 1500 W. Kolejnym ważnym elementem jest zakres regulacji głębokości frezowania. Najlepiej, jeśli jest on odpowiednio duży, nawet do 70mm. Jeżeli uda nam się znaleźć model z rewolwerowym ogranicznikiem głębokości, będziemy mogli swobodnie przełączać się na dowolne głębokości, bez konieczności ich każdorazowego ustawiania. Nie zaszkodzi rozejrzeć się za frezarką wyposażoną w system podtrzymywania prędkości obrotowej, dzięki któremu frez utrzymuje swoje tempo, nawet jeśli natrafi na twardszy element (np. gwóźdź lub sęk). Dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia z hamulcem pozwalającym na natychmiastowe wyłączenie maszyny. No i w końcu funkcja odsysania, która chroni mechanizm przed zabrudzeniem pyłem i trocinami.  Sprzęt wyposażony w ten zestaw podstawowych udogodnień powinien służyć każdemu ambitnemu majsterkowiczowi dobrze i długo.

Wybierając frezarkę górnowrzecionową, zwróćmy uwagę na długość skoku i prędkość obrotów frezu. Im będą one większe, tym łatwiej będzie nam uzyskać równy, idealnie gładki frez.

Istotnym parametrem będzie na pewno jakość łożysk. Im będą one lepsze, tym nasza praca okaże się bardziej precyzyjna. Chcąc mieć pewność, że warunek ten zostanie zachowany, warto zainwestować nieco więcej w sprzęt pochodzący od sprawdzonego producenta.

Kilka słów o frezach

Rodzaje frezarek to jedna sprawa, natomiast same frezy także różnią się od siebie zarówno pod względem kształtu, jak i funkcji.

Frez trójkątny, zwany również rowkowym służy do tworzenia trójkątnych rowków. Frezem tarczowym wykonamy żłobienia o wąskich krawędziach, które służą zwykle do wczepów desek. Frez zaokrąglony pomoże nam w zrobieniu rowków o przekroju w kształcie półksiężyca. Frezu sprężynowego użyjemy, chcąc osiągnąć tzw. pióra biegnące wzdłuż krawędzi deski. Do obróbki tworzyw sztucznych wykorzystamy frez o spiralnym ostrzu, ponieważ gwarantuje on mniejsze nagrzewanie się materiału. Chcąc wyciąć tzw. felce na krawędziach obrabianych elementów, wykorzystamy frez prostokątny. Stożkowy posłuży nam do wycięcia gniazd w kształcie stożków w drewnie. Frez walcowy kolczasty będzie idealny do robienia różnego rodzaju wgłębień w drewnianej powierzchni. No i w końcu sednik, który posłuży nam do wycinania okrągłych otworów.

Co do frezarki?

Swoją frezarkę wzbogacić możemy szeregiem pomocnych akcesoriów. Jedne z nich dostępne są w zestawie z samym urządzeniem, za innymi musimy rozejrzeć się w sklepie z narzędziami lub na stronie producenta. Wśród użytecznych dodatków, o których warto pomyśleć podczas zakupu frezarki, znajdzie się na pewno prowadnica boczna. Dzięki temu elementowi możliwe jest równe przemieszczanie stopy frezarki wzdłuż krawędzi materiału oraz zachowywanie równych przerw między żłobionymi w drewnie gniazdami. Chcąc wykonywać proste ruchy na powierzchni elementów okrągłych lub frezować po przekątnej, warto zaopatrzyć się w szynę prowadzącą. Cyrkiel, jak w szkolnych czasach, umożliwia frezowanie po okręgu.

To oczywiście nie wszystkie akcesoria, w które zaopatrzyć możemy swoją frezarkę. Po więcej informacji zapraszamy na strony sklepów z elektronarzędziami: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/%20jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/%20jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/frezarki/frezarki-elektryczne/frezarka-gornowrzecionowa-040027/

Jak rzeźbić frezarką?

Dzięki frezarkom nadawanie drewnu oczekiwanych przez nas kształtów stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Sprzyja temu obfitość dostępnych na rynku frezów, dzięki którym praca z drewnem może być prostym i ekscytującym doświadczeniem. Zakładając rzecz jasna, że wcześniej nauczymy się z takiego urządzenia korzystać. Przed uruchomieniem frezarki powinniśmy przygotować zestaw ścisków stolarskich oraz stół odpowiedni do pracy z drewnem i sprzętem elektrycznym. Po umieszczeniu frezu w uchwycie wrzeciona, naelży zaprogramować prędkość pracy urządzenia (powinna ona odpowiadać prędkości dopuszczalnej dla konkretnego frezu). W następnej kolejności, korzystając z ogranicznika, określamy głębokość frezowania. Aby utrzymać frezarkę górnowrzecionową pod kontrolą, zawsze przesuwamy ją w kierunku przeciwnym do obracania się frezu.

Gdzie kupić?

Solidną frezarkę górnowrzecionową kupimy już za ok. 220 – 600 zł. Droższe modele wyposażone są zwykle w niezwykle pomocne oświetlenie LED i ogranicznik boczny. Warto rozejrzeć się za modelem z aluminiową podstawą, która zapewnia urządzeniu odpowiednia stabilność i szybkozłączem służącym do regulacji głębokości frezowania. Lepsze egzemplarze dysponują również ogranicznikiem bocznym.