Nowoczesne sterowniki PLC nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej, łącząc w sobie funkcjonalność z prostą obsługą.

Programowalne sterowniki logiczne, czyli PLC znalazły szerokie zastosowanie w wielu systemach automatyki wspierających pracę urządzeń, maszyn, a nawet całych obiektów. Teraz ich obsługa jest jeszcze łatwiejsza, ponieważ programowanie sterowników PLC nie musi być prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.

Podstawą działania sterowników PLC jest odpowiednio zaprogramowany algorytm pracy. Przez długi czas jego ustawienie nie było możliwe bez posiadania rozległej wiedzy programistycznej. Teraz jednak nie jest to już wymogiem – funkcyjne sterowniki PLC mogą programować nawet osoby bez takiego przygotowania.

 

Sterowniki funkcyjne – proste w obsłudze sterowniki PLC

Sterowniki funkcyjne zaliczane są do kategorii sterowników PLC, czyli programowalnych sterowników logicznych.

Główna różnica pomiędzy sterownikami funkcyjnymi a klasycznymi sterownikami PLC dotyczy ich obsługi – te pierwsze bazują na intuicyjnych aplikacjach, dzięki czemu praca z nimi jest tak łatwa jak ze sterownikami dedykowanymi.

Stosuje się wtedy gotowe, preinstalowane aplikacje, z którymi programowanie sterowników PLC jest wyjątkowo proste. Co więcej, mogą być one dowolnie rozbudowywane, a tym samym dopasowane indywidualnie do potrzeb użytkownika – dzięki temu sterowniki funkcyjne oferują znacznie szersze możliwości od dedykowanych.

Jednym z popularnych sterowników tego rodzaju jest Saia PCD szwajcarskiego producenta Saia Burgess Controls (SBC). To sterowniki o bardzo szerokim zastosowaniu, które zyskały swoją popularność ze względu na niezawodne działanie i wygodną obsługę – także z wykorzystaniem web-serwera i wizualizacji webowej wspieranej przez pakiet Saia PG5 Controls Suite.

 

Web-serwer i wizualizacja webowa dla sterowników PLC

Firma Saia Burgess Controls rozpoczęła sprzedaż sterowników PLC z web-serwerem, czyli obsługiwanych przez serwery stron internetowych, już w 2000 roku. Dzięki wbudowaniu serwera tego rodzaju możliwe jest programowanie sterowników PLC na bazie technologii webowych – internetowych.

Technologie webowe wspierają tworzenie i prezentowanie wizualizacji w przeglądarce internetowej, a przez to ułatwiają także programowanie sterowników PLC – tworzenie odpowiednich aplikacji sterujących i wizualizacyjnych stosowanych w sterownikach. Wspomagają także monitoring procesów sterowników przez internet – zarówno na komputerach PC, jak również z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, czyli smartfonów, tabletów.

Narzędziem ułatwiającym programowanie sterowników PLC Saia PCD jest Saia Web-Editor, który od użytkownika nie wymaga posiadania znajomości języków programistycznych, w tym także języka HTML czy Java. Na uwagę zasługuje możliwość korzystania z modułów programowania graficznego (FUPLA, GRAFTEC), dzięki czemu możliwe staje się tworzenie także tych bardziej złożonych projektów automatyki.

Saia Web-Editor wchodzi w skład rozbudowanego pakietu Saia PG5 Controls Suite, który wspiera programowanie i obsługę różnych urządzeń dostarczanych przez firmę Saia Burgess Controls – sterowników, paneli operatorskich.

Pakiet PG5 umożliwia między innymi programowanie sterowników PLC, tworzenie programów, upraszcza zestaw rozkazów, a także obejmuje szerokie biblioteki bloków funkcyjnych FBOX. Jest dostosowany do normy IEC 61131-3.

 

Sterowniki Saia PCD dostępne w Sabur

Dostawcą sterowników PLC Saia PCD od Saia Burgess Controls jest firma Sabur, która od ponad 25 lat specjalizuje się w sprzedaży i realizacji instalacji automatyki. Firma Sabur zajmuje się również organizowaniem specjalistycznych szkoleń przeznaczonych dla pracowników branży automatyki stosujących sterowniki PLC od Saia Burgess Controls.

Zatem programowanie sterowników PLC wcale nie wymaga posiadania wiedzy programistycznej – teraz ich obsługa i kontrola stała się jeszcze prostsza dzięki zastosowaniu nowoczesnych aplikacji wspieranych przez technologie webowe.