Nawet doświadczeni fachowcy, którzy w branży meblarskiej spędzili niemal całe życie uważają, że nie należy inwestować we wszystkie dostępne na rynku urządzenia i preparaty służące do renowacji mebli. Oczywiście, należy ten rynek monitorować i być na bieżąco w temacie nowinek i wszelkiego typu nowatorskich udogodnień. W końcu nie można pozwolić, by konkurencja była ten krok przed nami i mogła zaproponować klientowi coś lepszego niż my będziemy w stanie. Przede wszystkim należy stawiać na najwyższej jakości materiały ścierne czy bardziej konkretnie materiały polerskie. To podstawa renowacji od której zależy efekt finalny.

Do czego służą materiały ścierne?

Pojęcie materiały ścierne kryje liczne grupy produktów. Ich wspólna cecha to wykorzystanie kryształów niezwykle twardych materiałów. Za ich pomocą można szybko i równomiernie szlifować, polerować oraz ciąć praktycznie każdą powierzchnię. Wykorzystuje się je głównie w branży meblarskiej do renowacji starych lub zniszczonych mebli drewnianych ale nie tylko. Korzysta z nich wiele branż. Materiały polerskie służące do wygładzania powierzchni stosuje się zdecydowanie najczęściej, czasami w ogóle nie korzystając na przykład z tarcz ściernych. Tarcze ścierne producent zaleca stosować jedynie w przypadku dużych, mocno zabrudzonych przestrzeni lub wyjątkowo nierównych, trudno dostępnych powierzchni.

Które materiały wybrać?

Do materiałów ściernych zaliczamy zarówno papiery, płótna, włókniny, narzędzia spojone, kamienie szlifierskie do szlifierek stacjonarnych, tarcze ścierne do cięcia, jak i szlifierskie narzędzia diamentowe. Do produkcji większości narzędzi szlifierskich wykorzystuje się kryształy diamentu spojone stopami metalu. Takie tworzywa zawierają wspomniane już tarcze ścierne wykorzystywane nie tylko do szlifowania, ale przede wszystkim do cięcia trudnych, twardych powierzchni. W przypadku branż zajmujących się renowacją mebli drewnianych warto zainwestować w łagodniejsze wersje materiałów polerskich. Odpowiednie będą wszelkiego typu papiery i płótna szlifierskie. Wszystko co w niezwykle delikatny sposób wygładzi drewniany blat nie powodując przy tym uszkodzeń. Jest to o tyle istotne, że wszelkie nierówności będą widoczne nawet pod gruba warstwą lakieru.

Na co zwracać uwagę?

Oczywiście, jakość to podstawa w każdej kwestii. Należy zatem inwestować tylko w najlepsze narzędzia i tworzywa. Warto wybierać sprawdzonych producentów i robić u nich hurtowe zakupy. Lojalność często skutkuje niższą ceną oraz szybszą realizacją zamówienia. Wtedy wiemy co otrzymujemy i czego możemy się spodziewać w trakcie użytkowania. Nie starajmy się na siłę zmieniać sprawdzonych narzędzi. Jeżeli jest nam potrzebny dany produkt w innym rozmiarze niż oferowany na rynku, to warto zapytać o możliwość realizacji niestandardowego zamówienia. Na przykład tarcze ścierne producent może dostarczyć w dowolnym rozmiarze i nie stanowi to dla niego większego problemu. Zmiana przeważnie wiąże się z ryzykiem, a ryzyko w tej branży jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Klient, który po raz kolejny korzysta z usługi renowacji zazwyczaj liczy na efekt identyczny lub zbliżony do poprzednio realizowanego i zaskakiwanie go w ten sposób nie leży w interesie firmy.

Jak przechowywać materiały ścierne?

O materiały polerskie należy dbać. Dotyczy to w zasadzie wyłącznie narzędzi, gdyż papier czy płótno bardzo szybko ulega zużyciu. Wszystko zależy od jakości, ale powiedzmy sobie szczerze, papier szlifierski nie jest wieczny. O narzędzia natomiast należy dbać szczególnie. Nie można ich przechowywać w miejscach wilgotnych, przy źródłach ciepła. Powinny być dokładnie czyszczone po każdym użyciu. Warto również zwracać uwagę na wszelkie problemy, jak trudność związane z wymianą elementów czy ładowaniem. Nawet jeżeli drobne usterki pozornie nie utrudniają pracy, to mogą wpływać na funkcjonowanie maszyny w późniejszym czasie. Zazwyczaj najmniej odpowiednim, kiedy zamówienie ma krótki termin realizacji, a klient jest wyjątkowo nerwowy.

Materiały polerskie, które warto mieć, to przede wszystkim wysokiej jakości papiery i płótna szlifierskie, produkty chemiczne oraz narzędzia elektryczna wykorzystujące tarcze ścierne. Na tych produktach nie można oszczędzać, jeżeli chcemy uchodzić za specjalistów w swojej dziedzinie.