To nie drzwi, ale okna są słabym punktem w wielu domach i mieszkaniach. Gdy chcemy zmniejszyć ryzyko włamań, powinniśmy zainwestować w dobre okna, których sforsowanie będzie znacznie trudniejsze niż standardowych konstrukcji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Dobre drzwi antywłamaniowe są bardzo ważne, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że będą one niewystarczające, gdy zależy nam na wysokim poziomie ochrony. Nowoczesne okna antywłamaniowe bazują na zaawansowanych rozwiązaniach technicznych – specjalnych szybach, klamkach i okuciach.

Klamki zamykane na klucz

Otwarcie okna antywłamaniowego może nastąpić tylko z wykorzystaniem kluczyka – podobnie jak w przypadku drzwi. Stosuje się wtedy specjalne wkładki antyrozwierceniowe, dlatego nie można rozwiercić ich wiertarką. Klamka z kluczykiem spełnia jeszcze jedną ważną rolę – powoduje, że małe dziecko nie może samodzielnie otworzyć okna, dlatego to również dobry wybór dla rodziców.

Antywłamaniowe okucia

Oprócz klamek zamykanych na klucz bezpieczne okna antywłamaniowe zawdzięczają swoje właściwości ochronne specjalnym okuciom. Są to okucia wyposażone w zaczepy antywyważeniowe, które są mocowane do stalowego zbrojenia i połączone z czopami zazębiającymi się z zaczepami. Dzięki nim okna nie mogą być wyważone.

Wzmocnione szyby

W oknach antywłamaniowych wykorzystuje się również szyby wzmacniane warstwami folii antywłamaniowej. Im więcej warstw folii oraz tafli szkła, tym szyba jest bardziej odporna na próby wybicia. Ponadto folia zatrzymuje rozbite kawałki w szkła, dlatego okno jest wtedy skuteczniejszą barierą.

Profesjonalny montaż to podstawa

Jeśli chcemy zdecydować się na zakupienie okien antywłamaniowych, powinniśmy również pamiętać o tym, że powinny być one odpowiednio zamontowane. Nawet niewielkie niedopatrzenia przy montażu mogą spowodować, że poziom bezpieczeństwa okien będzie obniżony.

Podsumowując, poprzez zamontowanie okien antywłamaniowych, skutecznie zwiększamy bezpieczeństwo naszego domu. To wydatek, który warto ponieść, gdy zależy nam na ochronie naszego mienia, siebie i naszych bliskich.