Kompresor i sprężarka to urządzenia, które powinny się znaleźć w każdym domu, zwłaszcza jeżeli jego właściciel lubi sam wykonywać bardzo wiele prac. Zakres możliwości ich wykorzystania jest bardzo duży, a posiadanie takiego urządzenia to także znaczna oszczędność czasu jak również i pieniędzy.

Do czego w domu stosuje się kompresor?

Kompresor przede wszystkim kojarzy się nam z pompowaniem kół w samochodach, bowiem takie właśnie urządzenia dostępne są na prawie każdej stacji benzynowej. W warunkach domowych również możemy go do tego celu wykorzystać, jednakże poza kołami samochodu można stosować go do pompowania basenów czy dmuchanych zabawek. Sprężone powietrze wykorzystuje się także do czyszczenia, zwłaszcza tych urządzeń, które mają tendencję do zapychania, jak na przykład kosiarki. Wystarczy kompresor, odpowiednio dobrana sprężarka do kompresora i bez problemu można usunąć z niej resztki trawy pozostałej po koszeniu. Ułatwia to dbanie o dobry stan techniczny kosiarki czy innych, podobnych urządzeń. Co ciekawsze, kompresor wraz ze sprężarką idealnie nadaje się także do malowania. Nie tylko znacznie skraca ten proces, ale także oszczędza farbę, dając też znacznie lepiej i równomiernie pokrytą farbą powierzchnię. Można także wykorzystać kompresor jako swoistą dmuchawę do liści, co znacznie ułatwia ich sprzątanie.

Jaki kompresor wybrać do domu?

Na rynku jest bardzo wiele urządzeń tego typu, dlatego też niektórzy mogą mieć spory problem z doborem odpowiedniego. Każdy bowiem powinien najpierw określić, do czego chce je wykorzystywać. Z pewnością parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pojemność. Zbyt mała sprawia, że zachodzi konieczność częstego napełniania butli, jednakże jeżeli kompresor jest zbyt duży, korzystanie z niego może być niezbyt poręczne. Dla gospodarstwa domowego z powodzeniem wystarczający będzie taki o pojemności 10 litrów. Ponadto ważne jest także wytwarzane ciśnienie, moc rzędu 8 – 10 barów jest wystarczająca w przypadku urządzenia takiej pojemności jak również jego zastosowania w warunkach domowych. Jest jeszcze kwestia tego, czy wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy. W olejowym pompa sprężarki smarowana jest olejem, co sprawia że wytrzymuje większe obciążenia. Jednakże takie urządzenia są znacznie droższe. W domu, gdzie zazwyczaj wykorzystuje się je sporadycznie, można z powodzeniem zdecydować się na kompresor bezolejowy. Zamiast oleju stosuje się w nim tłoki z plastikowymi pierścieniami, co eliminuje konieczność smarowania olejem. Wprawdzie podczas pracy taki kompresor do malowania nagrzewa się nieco szybciej, jednakże bez trudu można przy jego pomocy na przykład pomalować ogrodzenie.