Jeśli chodzi o obróbkę drewna, to jednym z najlepszych narzędzi jest szlifierka taśmowa. Wyróżnia się szlifierki szeroko oraz wąskotaśmowe.

Do czego służą szlifierki?

Jak sama nazwa wskazuje, szlifierki mają za zadanie szlifowanie dużych, drewnianych powierzchni płaskich. Mogą to być elementy surowe lub lakierowane. Takiej obróbce mogą podlegać: drewna litowe, płyty okleinowane lub nieoklienowane. Szlifierka wyrównuje i wygładza powierzchnie drewna. Może także oczyszczać powierzchnie, na których pojawiły się różnorodne zabrudzenia. Dodatkowym zadaniem szlifierek szerokotaśmowych jest to, że mogą nadać dokładną grubość obrabianym elementom drewna. Bardzo dużą zaletą obecnie produkowanych urządzeń jest to, że są tworzone wraz z osłonami kół taśmowych i ssawami do odprowadzania pyłu – są więc coraz bezpieczniejsze dla osoby, która się nimi posługuje. Jednak zawsze trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać stan taśm. Te pęknięte lub naderwane nie nadają się już do użytku, bo przestają być bezpieczne. Jeśli doszłoby do ich zerwania mogłoby to spowodować iskrzenie, czy pożar. Można temu zapobiec, wykładając wnętrza osłon materiałami nieiskrzącymi.

Szlifierki taśmowe

Aby jeszcze bardziej zgłębić tajniki szlifierek taśmowych, należy wiedzieć, że, jak było wspomniane wcześniej – obrabia się nimi głównie duże powierzchnie. Jednak, kiedy chce się to zrobić delikatniej, na mniejszych powierzchniach, należy uzbroić je w specjalną ramkę.
Unosi ona nieco szlifierkę i dzięki temu ułatwia delikatniejsze szlifowanie materiału. Ramka zapobiega też przechylaniu narzędzia, więc szlifowanie może odbywać się bardziej równomierne. Kolejną ważną informacją jest to, że im większa taśma, tym szybsze będzie szlifowanie, ale co za tym idzie – zmniejszy się jego precyzja. Standardowe rozmiary taśm wahają się w granicach: 130-610 mm (długość) i 60-100 mm (szerokość). Natomiast prędkość przesuwu taśmy to 200-420 m. Im większa prędkość, tym lepsza będzie efektywność szlifowania. Jednakże, szybsze obroty taśmy wskazane są przy szlifowaniu zgrubnym, mniejsze wtedy, gdy wymagana jest precyzja szlifowania.

Źródło: bomar-poland.com.pl