Kotwy, kołki czy śruby? Sprawdź jakie zamocowania do czego
Planujesz generalny remont w domu, ale nie znasz się zbyt dobrze na materiałach budowlanych? Przeraża Cię wybór kołków, czy śrub dostępnych w sklepach, a o kotwach jeszcze nigdy nie słyszałeś? Nie martw się – podpowiadamy, jak dopasować zamocowania do rodzaju podłoża oraz jakie jest ich zastosowanie.
Jak wybrać zamocowanie?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w zależności od tego, co chcesz zamocować i w jakim materiale (drewno, beton, cegła…), trzeba dobrać inny rodzaj zamocowania lekkiego. Ich wybór oraz podział możesz sprawdzić na stronach producentów zamocowań, przykładowo: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/zamocowania-lekkie. To pomoże zorientować Ci się, jakie produkty są dostępne na rynku, a z opisu producenta dowiesz się, jakie mają zastosowanie. A teraz przejdź do sprawdzania, kiedy użyjesz kotw, kołków, a kiedy śrub.
Kotwy chemiczne i mechaniczne – zastosowanie oraz rodzaj podłoża
Na początku musisz wiedzieć, że kotwy dzielą się na mechaniczne oraz chemiczne. Obu rodzajów kotew użyjesz wtedy, kiedy będzie zależeć Ci na bardzo mocnym zamocowaniu, które wytrzyma duże obciążenie.
Kotwy mechaniczne to metalowe łączniki, które wykorzystuje się do montażu elementów o średniej, dużej lub wysokiej nośności. Można wyróżnić kotwy segmentowe, kotwy tulejowe, czy przelotowe kotwy opaskowe.
Obecnie coraz częściej stosuje się jednak kotwy chemiczne, nazywane również kotwami wklejanymi. Można je zastosować zarówno do materiałów pełnych (np. beton), słabych (cegła), jednak najlepiej sprawdzają się w przypadku materiałów posiadających puste przestrzenie, która kotwa chemiczna wypełnia zapewniając tym samym stabilność konstrukcji. Podczas montażu kotwy chemicznej nie występuje również zjawisko naprężeń, dlatego może być stosowania w przypadku, gdy zamocowania występują bardzo blisko siebie oraz przy krawędzi podłoża.
Rodzaje kołków – jak wybrać kołek do sposobu zamocowania?
Kołki rozporowe to elementy złączne, które służą do osadzania wkrętów oraz śrub zapewniając większą wytrzymałość zamocowania.
Najbardziej popularne są wykonane z plastiku kołki uniwersalne, które różnią się pomiędzy sobą długością, czy grubością. Następnie można wyróżnić kołki szybkiego montażu, które posiadają częściowo wkręconą śrubę. Taki kołek trudniej jest jednak wyciągnąć ze ściany i nie nadaję się do powtórnego użycia. Ponadto należy wyszczególnić specjalne kołki do płyt kartonowo-gipsowych.
Kołki skrzydełkowe znajdą zastosowanie w przypadku materiałów posiadających puste przestrzenie oraz do mocowania w płytach karton-gipsowych.
W sklepach budowlanych znajdziesz również kołki do sufitów podwieszanych, czy kołki do styropianu(przydadzą się podczas izolacji dachu).
Podział i zastosowanie śrub, normy wytrzymałości
Śruba to gwintowany element łączący, który posiada zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w produkcji różnych maszyn, czy innych konstrukcji.
Śruby dzieli się ze względu na kształt łba, trzpienia oraz zakończenia, mogą się też różnić między sobą długością i grubością. W sklepach znajdziesz m. in. śrubę z łbem sześciokątnym, śrubę z uchem, śrubę motylkową, czy śrubę imbusową – ich rodzajów jest naprawdę wiele, dlatego nie sposób ich wszystkich wymienić.
Tak naprawdę najważniejsza jest wytrzymałość śruby – od tego zależy trwałość konstrukcji. Trzeba też pamiętać o odpowiednim dopasowaniu śruby do kołków – na szczęście producenci materiałów budowlanych tworzą specjalne zestawy, które ułatwiają to zadanie.
Jeśli nadal nie masz pewności, jakiego rodzaju elementu łącznego użyć, zapoznaj się z opisami producentów materiałów budowlanych – tam znajdziesz dokładne informacje na temat wytrzymałości, nośności, rodzaju podłoża oraz w końcu – zastosowania kotew, kołków i śrub. To powinno rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
Dodaj komentarz