Domy szkieletowe budzą wiele emocji. Mają wielu zwolenników, ale i niemało przeciwników. Ta technologia od lat budzi wiele dyskusji. Gdy tylko uda się obalić część wątpliwości i zarzutów pojawiają się kolejne. W artykule przyjrzymy się bliżej tematyce domów szkieletowych i sprawdzimy czy słusznie wiele osób tak bardzo się jej obawia. Sprawdzimy też jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze do domów szkieletowych.

Trudne początki

Domy szkieletowe zaczęły być popularne w Polsce w latach 90-tych. Niskie ceny drewna, jakie panowały ówcześnie na rynku wydawały się być idealnym pretekstem do rozwoju tej technologii. Brakowało jednak wiedzy i fachowców, którzy mogliby rozpowszechnić technologię domów kanadyjskich na szerszą skalę. Pierwsze budynki jakie powstawały w tej technologii dalekie były od swoich zachodnich wzorców. Zdarzały się błędy, które szerokim echem odbijały się dając przeciwnikom technologii kolejne argumenty przemawiające przeciwko niej.

Na szczęście przez wiele kolejnych lat na polskim rynku pojawiło się wielu wspaniałych specjalistów, którzy skutecznie i z sukcesem zaszczepili budowę domów w technologii szkieletowej na polskim gruncie.

Gdy zależy Ci na czasie

Technologia domów szkieletowych jest na pewno dużo szybsza niż budowa technologią tradycyjną. W razie jakiegokolwiek błędu można go łatwo naprawić. Rozbudowa takiego domu nawet po wielu latach nie stanowi problemu. Drewno jest dość łatwym w obróbce materiałem, jeśli więc inwestor zadba o najwyższą jakość materiału i do tego zostanie on dobrze przygotowany nie ma mowy, żeby coś poszło nie tak.

Odpowiednia jakość drewna ma też kluczowe znaczenie ze względu na zadaszenie. Najodpowiedniejsze będzie drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane. Inwestor może zweryfikować jakość drewna przy użyciu specjalnego wilgotnościomierza. Dobrze przygotowane drewno nie wymaga dodatkowej impregnacji i będzie stabilnym i trwałym wsparciem pod pokrycie dachowe.

Dach w domach szkieletowych

Jeśli chodzi o pokrycie dachowe w domach budowanych w technologii szkieletowej nie ma tu żadnych ograniczeń. Świetnie sprawdzi się zarówno dachówka ceramiczna jak  i blachodachówka. Ze względu na specyfikę domów szkieletowych konieczny jest dobry cieśla. Inwestor powinien znaleźć również fachowego dekarza i poradzić się go w temacie wyboru materiału na dach. Jak to zrobić? Wystarczy poszukać informacji w google, wpisując do wyszukiwarki hasło: fachowy dekarz. Powodzenia!