Obecnie przy budowie nowych domów lub remontach starych najczęściej stosowane są rynny z tworzywa sztucznego. Bardzo popularne dawniej rynny ze stali ocynkowanej zostały wycofane z użycia, ponieważ ich cynkowa powłoka łatwo ulegała uszkodzeniom, co wywoływało ich szybką korozję.

Rynny z tworzywa sztucznego są całkowicie odporne na korozję, nawet agresywnych chemicznie substancji (np. kwaśnych deszczy). Nie są dla nich groźne drobne zarysowania (np. gałęzi drzew), które są najczęściej trudno zauważalne, a ich montaż nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, czy też stosowania specjalistycznych narzędzi. Wadą ich jest natomiast wrażliwość na oddziaływanie bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperatur. Wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych tworzywo bardzo się rozgrzewa przez co może zmienić kolor (blaknąć). Natomiast pod wpływem silnych mrozów plastik staje się kruchy, co zwiększa podatność rynien wyprodukowanych z tworzyw sztucznych na uszkodzenia.

Bardzo dużą popularnością cieszą się również rynny stalowe z blach powlekanych, chociaż produkuje się je także z innych rodzajów blachy, np. powlekanej aluminiowej lub cynkowej. Są one zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne; pod wpływem uderzenia nie mają skłonności do pękania (raczej do odkształcania) dzięki czemu można je łatwo naprawić. Są również zdecydowanie bardziej odporne na wpływ wysokich i niskich temperatur. Ich wadą jest natomiast podatność na korozję, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie powłoki zostały uszkodzone (np. w wyniku cięcia). Wymagają one także używania przy ich montażu specjalistycznych narzędzi.