Zadaszenie tarasu to podstawa udanego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki niemu kapryśna pogoda nie będzie w stanie pokrzyżować Ci planów. Dobrym i pewnym wyborem są gotowe konstrukcje zadaszeń. Dlaczego?

Od strony prawnej

Czy, aby zadaszyć taras trzeba mieć pozwolenie? Na szczęście nie jest to wymagane. W ustawie Prawo budowlane wyraźnie zaznaczono, że pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolno stojące takie jak: parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty, przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni do 35 m2. Bez przeszkód można więc zamontować nad tarasem daszek, który w razie potrzeby ochroni przed deszczem lub promieniami słońca.

Prawidłowe zadaszenie tarasu? Jakie materiały są najlepsze?

Przepisy prawa budowlanego nie stanowią przeszkody do montażu zadaszenia tarasu. Kłopotliwy bywa jednak wybór odpowiednich materiałów. Drewno? Jest piękne, ale niestety nietrwałe. Dachówki ceramiczne? Są eleganckie, ale dość ciężkie, dlatego konstrukcja je podtrzymująca wymaga dodatkowego wzmocnienia, co generuje większe koszty. Szkło hartowane? To świetny materiał, zapewniający odpowiednie doświetlenie, jednak dość drogi i trudny w utrzymaniu. A może poliwęglan? Jest znacznie tańszy od szkła, a do tego lekki, trwały i wytrzymały. Obecnie to najchętniej wykorzystywane tworzywo do budowy wszelkiego rodzaju daszków, altan czy szklarni. W połączeniu z odporną na niekorzystne czynniki atmosferyczne aluminiową konstrukcją stanowi naprawdę zgrany duet, który może przetrwać lata. 

Praca od podstaw czy montaż gotowej konstrukcji? 

Dla osób wprawionych w majsterkowaniu wykonanie zadaszenia od podstaw to żaden problem. Szczególnie przy użyciu tak łatwego w obróbce materiału, jakim jest poliwęglan. Jednak pozostałych może to skutecznie przerażać. W końcu nad kilkoma kwestiami należy dobrze się zastanowić. Na przykład nad kątem spadku daszku czy sposobem połączenia płyt. Między innymi dlatego projektowanie warto pozostawić profesjonalistom  i wybrać gotowe do montażu zadaszenie tarasu, np. z e-sklepu Gutta.

Zalety gotowych konstrukcji

Wygoda montażu, pewność połączeń i gwarancja trwałości to ich główne atuty. Kolumny, dźwigary, krokwie, płyty poliwęglanowe – wszystko znajduje się w zestawie. Każdy element jest idealnie docięty i dopasowany do sąsiedniego. Wystarczy przestrzegać instrukcji, aby zbudować solidne zadaszenie. Co więcej, stawiając na takie rozwiązanie, można oszczędzić sobie sporo nerwów i czasu. Montaż zadaszenia tarasu z gotowych elementów przypomina bardziej układanie puzzli niż przedsięwzięcie budowlane.