Dynamiczny rozwój firmy niejednokrotnie wymaga od jej właściciela konieczności stosowania wyspecjalizowanych urządzeń usprawniających pracę. Zakup nowych maszyn związany jest z niebagatelnymi kosztami, na które mogą pozwolić sobie nieliczne przedsiębiorstwa. Jednym z takich urządzeń jest podnośnik koszowy, który pełni wiele ważny funkcji w dobrze prosperujących firmach.

Zakup czy wynajem?

Niektóre branże, zajmujące się na co dzień pracą na wysokościach, takie jak agencje reklamowe wieszające billboardy i reklamy na ścianach kamienic czy firmy energetyczne, zwykle decydują się na zakup własnego podnośnika. Niewielkie przedsiębiorstwa, rzadziej korzystające z podnośników, powinny zdecydować się na wynajmowanie sprzętu. Wynajem podnośników prowadzony jest przez firmy specjalistyczne, oferujące klientom wypożyczenie podnośników spalinowych lub elektrycznych. Atrakcyjne ceny wynajmów sprawiają, że specjalistyczne sprzęty są coraz chętniej wynajmowane przez firmy zewnętrzne.

Jaki podnośnik wybrać?

W ofercie firm, zajmujących się wypożyczaniem sprzętów specjalistycznych, znaleźć możemy podnośniki spalinowe i elektryczne. Na który najlepiej się zdecydować? Różnica pomiędzy wymienionymi podnośnikami opiera się na rodzaju siły napędowej, co oznacza, że wybór rodzaju sprzętu powinien być uzależniony od dostępności energii na miejscu prowadzonych prac. Podnośniki spalinowe stosowane są zazwyczaj na otwartych przestrzeniach, gdzie narażenie na zatrucie spalinami jest niewielkie. Analogicznie, podnośniki elektryczne stosowane są najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak hale magazynowe czy warsztaty, gdzie ryzyko zatrucia spalinami rośnie.

Kryteria doboru podnośnika

Wybór odpowiedniego podnośnika uzależniony jest od warunków, w jakich planujemy go użyć. Wynajem podnośników zależy od zakresu planowanych prac, miejsca prowadzonych robót oraz potrzebnego zakresu urządzenia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje podnośników koszowych:

– podnośniki nożycowe,

– podnośniki przegubowe.

Podnośniki nożycowe, ze względu na kształt podczas składania, zalecane są do prac przy budynkach, słupach czy drzewach, gdzie kosz można bezpośrednio podprowadzić pod naprawiany, czy serwisowany element. Potrzebując przy pracy dodatkowego zasięgu warto zdecydować się na wynajem podnośników przegubowych. Dzięki długim i rozłożystym ramionom, możliwe jest dotarcie do wielu miejsc. Dzięki pracy podnośnika przegubowego możliwa jest naprawa słupów energetycznych, latarni, linii wysokiego napięcia czy linii telefonicznych.