Czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tarczy do cięcia jest jej twardość. Wpływa to na jej żywotność oraz jakość cięcia. Dlatego, im lepszą tarczę wybierzemy, tym dłużej będziemy mogli z niej korzystać.

Bardzo dziwne jest to, że parametr związany z twardością tarczy jest całkowicie pomijany przez producentów na opakowaniach produktu. Również w katalogach bardzo rzadko można znaleźć informacje na ten temat.

Rodzaje ściernic
Mamy do wyboru ściernice tarczowe lub listwowe. Możemy wykorzystać ściernice tarczowe do zdzierania lub do cięcia stali. W przypadku ściernic listwowych, możemy wykorzystać je do obróbki powierzchni wymagających wysokiej jakości i gładkości powierzchni.

Źle dobrana tarcza to duży błąd
Jeśli tarcza zostanie źle dobrana, będzie się bardzo szybo zużywać. Ponadto, nie będzie efektywna przy cięciu metalu. Nawet jeśli kupimy markową, źle użytkowana, nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Dlatego też, powinno się znać zasadę doboru tarczy. Jest ona bardzo prosta. Przede wszystkim do materiałów twardych, należy używać tarcz miękkich, a do materiałów miękkich tarcz twardych. Materiały twarde mają skłonność do szybkiego tępienia krawędzi tarczy. Jeśli będzie ona miękka, uda się szybko wykonać całe zadnie, przez co cały proces nie będzie zbyt szkodliwy dla urządzenia. Jeśli do materiału miękkiego użylibyśmy również miękkiej tarczy, ścierniwo nie zdążyłoby się stępić zanim zostałoby usunięte z krawędzi tarczy. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji używanie tarcz twardych.

źródło: http://stalsklep.pl/tarcze-do-ciecia-metalu-125