Posiadanie ogrodu to nie tylko możliwość przyozdobienia terenu wokół budynków, ale i pasja, której rozwijanie wymaga posiadania różnego rodzaju sprzętów. Niektóre z nich są małe, inne trochę większe. Wszystkie je jednak trzeba przechowywać w należytych warunkach, aby mogły nam służyć przez długie lata. Przy kilku akcesoriach nie jest to dużym problemem, ponieważ wystarczy na to półka w garażu. Sytuacja diametralnie zmienia się w przypadku posiadania większego ekwipunku, ale i na to jest sposób.

Półki szybkiego montażu

Dość prostym oraz wygodnym sposobem na przechowywanie narzędzi ogrodniczych są specjalne półki na ich przechowywanie. Nie mówimy tu jednak o jednej, niewielkiej półeczce w garażu, ale systemie półek szybkiego montażu, w których można przesuwać poziomy. Brzmi to dość zawile, ale sprowadza się mniej więcej do systemu półek w piekarniku albo lodówce. Tam też możemy nimi w ten sposób zarządzać. Co daje nam to rozwiązanie? Niekwestionowaną wygodę, ponieważ na bieżąco, w zależności od potrzeb, możemy dostosowywać naszą przestrzeń roboczą. Warto przy tym pamiętać, aby półki tego typu wykonane były z wysokiej jakości materiałów, ponieważ dość częste poruszanie ich modułami, nie jest obojętne dla niewielkich rozmiarów prowadnic!

Narzędzia ogrodnicze wieszane na ścianie

Ciekawym sposobem na przechowywanie części akcesoriów, jest ich przechowywanie na ścianie. W tym celu potrzebne będą nam specjale wieszaki lub zwykłe kołki, które umieścimy w dogodnym dla nas miejscu. W ten sposób można przechowywać różnego rodzaju grabki, graczki, szpadle oraz sekatory. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby na takich kołkach zawieszać przedłużacze, węże ogrodowe oraz piły do drewna czy innych materiałów. Jedyną rzeczą, której należy przestrzegać przy tym sposobie przechowywania, jest to, aby wiszące elementy nie odstawały zbyt mocno od ściany. Rośnie wtedy ryzyko ich przypadkowego zrzucenia, a przecież zależy nam na tym, aby zakupione przez nas narzędzia ogrodnicze, służyły nam przez lata. Piętnaście centymetrów do dość optymalna długość, której lepiej nie przekraczać!

Elementy na wózkach

Istnieje taka grupa przedmiotów, które wykorzystuje się cały rok, więc dobrze jest mieć je zawsze pod ręką. Powinny mieć one jednak swoje stałe miejsce, ponieważ pozostawienie ich gdzie bądź może skończyć się źle. Dobrym sposobem na przechowywanie choćby węży, wiader czy części sekatorów, są wózki. Można wydzielić w nich miejsce na każdy tym akcesoriów, dzięki czemu nic nam nie zginie, a przy okazji mieć wszystko pod ręką. Ważne jest również to, aby wózek miał swoje wydzielone miejsce w garażu czy szopie, o której jeszcze dzisiaj powiemy. Sam wózek może być wariacją istniejących dwuśladów, służących do przewozu zgrabionych liści albo dedykowanym urządzeniem na narzędzia ogrodnicze. Niezależnie od decyzji, powinniśmy ich szukać w dobrych marketach poświęconych tej pasji.

Szopa dla większego ogrodu

W życiu każdego ogrodnika przychodzi taki czas, kiedy orientuje się, że nie ma miejsca na składowanie swoich narzędzi. Wszystkie metody zaoszczędzania przestrzeni zawodzą, więc przychodzi pora na stworzenie nowej. Najlepszym sposobem na to będzie wybudowanie szopy w ustronnej części ogrodu. Nie będzie to szpecić naszych osiągnięć, o ile stworzony przez nas budynek będzie wpasowywał się w przestrzeń. Co do samego zarządzania przestrzenią w takiej szopie, można posłużyć się wcześniejszymi wskazówkami, a nawet opracować składzik tak, aby znajdowały się w nim odpowiednie sekcje na narzędzia ogrodnicze danego typu. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak w dużych ogrodach, ponieważ nie warto zabierać cennych metrów kwadratowych, kiedy nasz ogródek to raptem dwie lub trzy rabaty.

Podsumowując, przechowywanie przyrządów niezbędnych w pielęgnacji ogrodu wymaga sporej ilości miejsca albo dobrego sposobu, który pozwoli zagospodarować nawet kilka metrów tak, że zmieści się w nich cały nasz ekwipunek. Nie warto jednak przesadzać z upychaniem przedmiotów jeden na drugim, ponieważ może się to naprawdę źle skończyć!