Wykonując rożnego rodzaju prace budowlane można spotkać się z koniecznością wykonania nitowania, do czego niezbędne są nity. Czym to jest? Jak je dobrać do materiału? Tego dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Czym jest nit?

Nit to jeden z metalowych elementów łącznych, które służą do zespajania ze sobą płaskich elementów. Klasyczny nit przed zanitowaniem ma postać krótkiego pręta zakończonego z jednej strony łbem, a drugiej – zakuwką. Po zanitowaniu składa się z łba szyjki i zakuwki. Dzisiaj częściej stosowane są tak zwane nity zrywalne. Mają postać rurki z grzybkowatym łebkiem, przez który przeciągnięty jest pręcik z przewężeniem zakończony zgrubieniem o średnicy nieco większej niż wewnętrzna rurka nitu.

Kształty i wymiary nitów

Nity różnią się między sobą przede wszystkim kształtem łba. Zobaczyć je można w specjalistycznych sklepach, m.in. tu incop.pl/c12,nity. Wśród nich z uwagi na kształt łba wyróżnić można:

  • nity ze łbem kulistym,
  • nity ze łbem grzybkowym,
  • nity ze łbem półokrągłym,
  • nity ze łbem płaskim,
  • nity ze łbem soczewkowym zwykłym i niskim,
  • nity ze łbem trapezowym,
  • nity rurkowe ze łbem płaskim i odwijanym,
  • nity drążone ze łbem płaskim i grzybkowym.

Jeśli chodzi o zakresy średnic i długości nitów, to również jest ich spory wybór. Roztropne ich wybieranie jest ważne z uwagi na wytrzymałość łączenia. Długość nitu nie może być zbyt duża w porównaniu z jego średnicą. Dzięki temu uniknie się ryzyka powstania wyboczeń podczas nitowania.

Do czego służą nity?

Nity służą do nitowania, czyli łączenia ze sobą elementów za ich pomocą. Dzisiaj jest to zdecydowanie rzadziej stosowana metoda niż spawanie, czy zgrzewanie, ale warto wiedzieć, że istnieje i zdarza się, że się wciąż z niej korzysta.

Aby móc zrozumieć, na czym polega nitowanie, warto po prostu pomyśleć o tym, jak złączyć ze sobą dwie blachy. Aby tego dokonać nakłada się je na siebie, wierci otwory, w których umieszcza się nity. Później się je zamyka. Można to zrobić na zimno (w przypadku cienkich blach) lub na gorąco.

W przypadku klasycznego nitu, wykonać to można uderzeniowo, młotkiem ręcznym lub mechanicznym (pneumatycznym lub elektrycznym), naciskowo – za pomocą nitownic (mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych lub elektrycznych).

Aby użyć nitów zrywanych wyciąga się z rurki pręcik z dużą siłą. Jako, że zgrubienie nie przechodzi przez rurkę, następuje jej spęcznienie, a następnie zerwanie pręcika w miejscu przewężenia. Dzięki temu nit trzyma z jednej strony własnym łbem, z drugiej spęczeniem.

Zaletą nitowania jest to, że można łączyć ze sobą materiały, mając do nich jednostronny dostęp. Bardzo często z tego typu technologii korzysta się podczas łączenia blach do konstrukcji nośnych, a także łączenia blach ze sobą.

Jak dobrać nity do materiału?

Na nity stosuje się na ogół materiał tego samego rodzaju, z jakiego są wykonane łączone części. Tak więc do nitowania blach stalowych używa się nitów stalowych. Jeżeli łączy się różne materiały, to najlepiej jest wybrać nit z tego materiału, który ma większą odkształcalność. Chodzi bowiem o to, by materiał, z jakiego jest wykonany nit, był plastyczny, aby bez większego trudu utworzyła się zakuwka. To też umożliwia uniknięcie pęknięcia podczas uderzenia.

Nity wykonane są najczęściej ze stali, miedzi, mosiądzu i aluminium. Sprawdzają się więc do łączenia blach wykonanych z wymienionych metali. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki rodzaj połączenia nitowego się wykonuje. Może być mocno-szczelne – zazwyczaj na mostach, masztach i innych konstrukcjach budowlanych, może być szczelne – najczęściej przy konstrukcji zbiorników na płyny, ale też wyróżnić można połączenia specjalne. Te występują przy łączeniu materiałów metalowych z kruchymi (szkło) lub miękkimi (skóra).

Jest szereg parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru nitów,  które chce się wykorzystać do nitowania ze sobą różnego rodzaju materiałów. Powyższy poradnik miał na celu przybliżenie tematu i wyjaśnienie tego, co jest istotne.