Nawiewniki – jakie są ich zalety?
Nawiewniki to elementy wentylacyjne, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, jednak ze względu na swoje praktyczne zastosowanie występują coraz częściej, zarówno w oknach montowanych w prywatnych mieszkaniach i budynkach, jak i urzędach, a także miejscach publicznych. Jakie są ich zalety? Oto co trzeba widzieć na ten temat!
Skuteczna wentylacja, która jest możliwa za pomocą nawiewników, chroni pomieszczenia przed gromadzeniem się wilgoci, a co za tym idzie – pojawienia grzybów oraz pleśni. Ponadto ma wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców – skutecznie ich dotlenia świeżym powietrzem. Dzięki nawiewnikom, w zimowych miesiącach, nie trzeba otwierać okien w celu przewietrzenia pomieszczeń – co chroni również przed wychładzaniem. Oprócz tego nawiewniki skutecznie przeciwdziałają przesuszeniu powietrza, a co za tym idzie – wysychaniu skóry oraz dróg oddechowych. Jest to stała, działająca bez przerwy i kosztów (oczywiście poza zakupem i montażem) „klimatyzacja” najlepiej sprawdzająca się w chłodne dni.
Nawiewniki najczęściej montowane są na ramach okna, w specjalnie, w tym celu wykonanych, otworach – można także nabyć okna z już zamontowanymi lub zainstalować je na ścianie nad oknem. Jak wspomniano, dzięki swoim właściwościom, optymalnie regulują wentylację, nie dopuszczając do gromadzenia się wilgoci wewnątrz (np. na szybach), a jednocześnie nie mają żadnego wpływu na poziom izolacji akustycznej pomieszczenia.
Rodzaje nawiewników
Wyróżnia się dwa główne rodzaje nawiewników: regulowane i automatyczne. Nawiewniki regulowane wyposażone są w specjalną przesłonę, której pozycja jest ustawiana przez samych użytkowników. Zmiana pozycji wpływa na wielkość otworu wentylacyjnego, a co za tym idzie – wydajność wentylacji. Nawiewniki automatyczne (oraz termostatyczne) – pracują zgodnie ze swą nazwą – samodzielnie. Wyposażone są w czułą przepustnicę, która pod wpływem ciśnienia oraz temperatury (z zewnątrz i wewnątrz), odpowiednio zmniejsza lub zwiększa wielkość otworu. W przypadku nawiewników termostatycznych maksymalną wielkość otworu ustawia się za pomocą termostatu. Nawiewniki automatyczne to z pewnością większy komfort użytkowania – nie trzeba za każdym razem, gdy zmienia się temperatura, regulować ręcznie położenia przesłony. A jeśli ma się do czynienia z większą ilością okien – będzie to również czasochłonne zajęcie. W związku z tym nawiewniki automatyczne nie tylko doskonale pracują samodzielnie przez całą dobę, ale też nie wymagają ingerencji użytkownika.
Nawiewniki można montować prawie wszędzie – w salonie, sypialni i kuchni. Nie jest zalecane montowanie nawiewników w łazience, ponieważ może to spowodować zbyt duże wychłodzenie tego pomieszczenia.
Dodaj komentarz