W poszczególnych wykorzystaniach strumień rozproszenia staje się najistotniejszym elementem, stanowiącym o tymże, jaki transformator winien być wybrany. Transformator toroidalny w takich wypadkach okazuje się najdoskonalszym doborem. W jaki sposób funkcjonuje, do czego służy oraz jak skonstruowane jest to narzędzie?

Transformator toroidalny to narzędzie, jakie bez zmiany częstości odpowiada za przekształcenie, przetransferowanie zespołu zasilania oraz prądu przemiennego. Narzędzia owe zawdzięczają nazwę specyficznej konstrukcji, składającej się z uzwojeń będących dookoła rdzenia.

Budowa transformatora toroidalnego

Transformatory toroidalne są często będącymi narzędziami, jakie mają wykorzystanie we wszechstronnie pojmowanym sprzęcie elektronicznym. Odnaleźć je można w telewizorze, radioodbiorniku, natomiast również w systemach oświetleniowych. Transformator toroidalny wyglądem przypomina pierścień, natomiast jego podstawowym elementem strukturalnym jest toroidalny rdzeń. Na nim nakręcone są uzwojenia, jakie mają na celu wykształcenie pola elektromagnetycznego. Ze względu na wygląd oraz obszar zamknięty potencjalne utraty energii w rdzeniu transformatora toroidalnego są niższe aniżeli w wypadku jego odpowiedników.

Wykorzystanie transformatora toroidalnego

Tenże rodzaj transformatora odnalazł przede wszystkim wykorzystanie w technologii oświetleniowej jako źródło wspierania żarówek halogenowych o nominalnej wartości wspierania 12 V. Teraz stosuje się go zwłaszcza w dużym obszarze obwodów elektronicznych – zasilaczach, falownikach i wzmacniaczach, jakie z kolei odnaleźć można w większości narzędzi elektrycznych, np. telewizorach, radiach, laptopach i sprzętach audio. Transformator toroidalny może także posłużyć do budowy swego zasilacza napędów prądu stałego. Transformatory toroidalne znalazły wykorzystanie w technologii oświetleniowej jako źródło wspierania żarówek halogenowych o nominalnej wartości wspierania 12 V. Ich prosta budowa zapewnia ogromną trwałość, solidność funkcjonowania oraz zapewnia przetwarzanie ogromnych mocy. Wytwarzane są transformatory jedno oraz trójfazowe. Programy produkcyjne polskich wytwórców obejmują obszar mocy od 10 do 2 000 VA na fazę.

Elstyk – produkcja komponentów elektronicznych.